Co to jest zapalenie kaletek maziowych?

Zapalenie kaletek maziowych jest to stan zapalny błony maziowej (kaletki maziowej), czyli tkanki łącznej wyściełającej wnętrze torebki stawowej.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zapalenia kaletek maziowych?

Zapalenie kaletek maziowych jest to stan zapalny błony maziowej (kaletki maziowej), czyli tkanki łącznej wyściełającej wnętrze torebki stawowej. U aktywnej, zdrowej osoby najczęstszą przyczyną zapalenia kaletek maziowych jest nadmierna eksploatacja stawu, na przykład u sportowców lub osób, których praca wiąże się z powtarzającymi się ruchami obciążającymi, takimi jak podnoszenie ciężarów czy kucanie. Zapalenie błony maziowej występuje jednak również u osób cierpiących na pewną formę zapalnego zapalenia stawów. U tych pacjentów nadmierny rozrost błony maziowej jest częścią nieprawidłowej reakcji immunologicznej, w której organizm błędnie rozpoznaje własną naturalną chrząstkę jako substancję obcą, którą należy zaatakować.

Objawy

Jakie są objawy zapalenia kaletek maziowych?

Głównym objawem zapalenia kaletek maziowych jest artralgia, czyli ból stawów, może pojawić się również obrzęk. Objawy są często krótkotrwałe i mogą być odczuwane w różnych częściach ciała w różnym czasie. Jeśli jednak zapalenie błony maziowej spowodowane jest nadmierną eksploatacją stawu, ból zwykle utrzymuje się w jednym miejscu.

Często występuje również:
– zaczerwienie skóry;
– ocieplenie danej okolicy;
– obrzęk;
– bolesność samoistna, która nasila się z reguły pod wpływem wykonywanego ruchu;
– usztywnienie stawu.

Warto nadmienić, że kaletki maziowe mogą dawać objawy o zmiennym charakterze, oznacza to, że dolegliwości mogą okresowo ustępować lub nasilać się pod wpływem zmian pozycji.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zapalenie kaletek maziowych?

Diagnostyka zapalenia kaletek maziowych w pierwszej kolejności to wywiad oraz badanie palpacyjne. W jego trakcie lekarz określa miejsce bolesności oraz wstępną przyczynę. Aby dogłębniej przeanalizować zapalenie kaletki, dokonuje się badania obrazowego z wykorzystaniem ultrasonografu, co pozwala na dokładne zobrazowanie ilości ewentualnego płynu przesiękowego oraz prognozę odnośnie możliwości i skuteczności proponowanego leczenia.

Leczenie

Jak leczy się zapalenie kaletek maziowych?

Leczenie zapalenia kaletki jest uzależnione od ilości nagromadzonego płynu, jego charakteru i tempa przybywania. W sytuacji, kiedy aspirowana treść jest ropna, oznacza to, że doszło najprawdopodobniej do infekcji bakteryjnej i sama ewakuacja płynu będzie wówczas niewystarczająca. Niezbędne jest wdrożenie w takiej sytuacji antybiotykoterapii. Czasami dokonuje się także punkcji, wspomagając ewakuację nadmiernej ilości cieczy. W razie nasilonych objawów stanu zapalnego warto zastosować dostawowe iniekcje z glikokortykosteroidów (raz na kilka miesięcy), znacząco pomaga to w regeneracji i obniżeniu bólu spowodowanego zapaleniem kaletki maziowej. W celu poprawy funkcji stawów rekomendowane są także preparaty zawierające kwas hialuronowy.

Leczenie farmakologiczne to także wykorzystanie maści oraz żelów przeciwbólowych zawierających niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego stosuje się metody operacyjne. Wówczas dokonuje się resekcji kaletki. Taką procedurę stosuje się np. w zapaleniu kaletki maziowej kolana, (usunięcie kaletki przedrzepkowej), jest to zabieg artroskopowy. Nieco mniej inwazyjną procedurą jest drenaż, nie zawsze jednak jest on w pełni skuteczny. Polega na przecięciu skóry, czasowym zamieszczeniu drenu, którego zadaniem jest wspomaganie usuwania nadmiaru gromadzącego się nieustannie płynu. Zazwyczaj dren jest pozostawiany na kilka dni.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zapaleniu kaletek maziowych?

Każdy większy wysiłek fizyczny powinien być poprzedzony odpowiednią rozgrzewką. Jest to skuteczny sposób zapobiegania zapaleniu kaletek maziowych. Ćwiczenia powinno rozpoczynać się powoli i stopniowo zwiększać obciążenie. Osoby, które dużo piszą na klawiaturze, powinny dbać o odpowiednie ustawienie klawiatury i ułożenie rąk (tak, aby nadgarstki nie pracowały) oraz pamiętać o okresowych przerwach w pracy. Rozciąganie i wzmacnianie mięśni, zachowywanie poprawnej postawy i korekcja wad oraz przerwy w pracy również chronią przed rozwinięciem się zapalenia kaletek maziowych.