Co to jest zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (buergera)?

Zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń, znane też jako choroba Buergera, to rzadka choroba, która powoduje zatykanie się naczyń krwionośnych w rękach i nogach. Może prowadzić do bólu, owrzodzeń, a nawet do amputacji. Najczęściej dotyka palaczy.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń (buergera)?

Zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń, nazywane również chorobą Buergera, jest powiązane z paleniem tytoniu. Nikotyna w tytoniu powoduje uszkodzenie i zwężenie (zarastanie) naczyń krwionośnych, hamując przepływ krwi. To z kolei prowadzi do powstawania zakrzepów, które blokują przepływ krwi, co może skutkować bólem, zakażeniem, a nawet martwicą (śmiercią tkanki).

Objawy

Jakie są objawy zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń (buergera)?

Choroba Buergera jest poważnym stanem. Może powodować ból i zmęczenie w rękach i nogach, a czasami palce mogą zmieniać kolor na czerwony, biały albo niebieski. Istnieje także ryzyko, że możesz odczuć ból jak po oparzeniu lub pieczeniu, a nawet stracić czucie w kończynach. W skrajnych przypadkach może dojść do martwicy, czyli śmierci tkanek.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (buergera)?

Diagnostyka choroby Buergera polega na badaniu historii zdrowia – lekarz dowiaduje się, czy pacjent pali papierosy, które są główną przyczyną choroby. Wykonywane są także badania fizyczne, które pomagają sprawdzić, jak dobrze przepływa krew przez naczynia krwionośne osoby badanej. Może być też konieczne wykonanie angiogramu, czyli specjalnego rodzaju rentgenowskiego zdjęcia naczyń krwionośnych.

Leczenie

Jak leczy się zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (buergera)?

Leczenie zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń (choroby Buergera) zależy od stopnia zaawansowania choroby, ale przede wszystkim od całkowitego zaprzestania palenia tytoniu. Jest to absolutnie kluczowe do zapobiegania postępowaniu choroby. Często stosuje się leki, które poprawiają krążenie, np. pentoksyfilynę. W cięższych przypadkach, jeśli ból i owrzodzenia są poważne, lekarz może zaproponować zabieg chirurgiczny, aby zablokować sygnały bólu lub nawet przeszczepienie tkanek. Leczenie jest zawsze indywidualne i zależne od poziomu uszkodzenia naczyń.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zakrzepowo-zarostowemu zapaleniu naczyń (buergera)?

Aby zapobiegać chorobie Buergera, najważniejsza jest całkowita rezygnacja z palenia tytoniu. Palenie to główna przyczyna tej choroby. Warto też zadbać o zdrowy styl życia, regularną aktywność fizyczną i zbalansowaną dietę. Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza.