Co to jest zakażenie entamoeba histolytica?

Pełzakowica to choroba wywoływana przez pasożyta pełzaka czerwonki — Entamoeba histolytica. Najczęściej dotyczy ona osób żyjących w rejonach tropikalnych i obszarach o niskich standardach sanitarnych. Do zakażenia pasożytem dochodzi najczęściej drogą pokarmową, przez brudne ręce lub zanieczyszczony pokarm. Możliwe jest również zakażenie drogą kontaktów seksualnych.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zakażenia entamoeba histolytica?

Zarażenie człowieka pełzakowicą następuje przez spożycie: owoców, innych środków spożywczych zakażonych cystami, zarażonej wody.
W rozprzestrzenianiu tego zarażenia dużą rolę odgrywają muchy, które przenoszoną cysty z niezabezpieczonych ścieków, ustępów, dołów kloacznych oraz innych miejsc zanieczyszczeń, w których możemy znaleźć postacie cystowate pełzaka czerwonki.

Objawy

Jakie są objawy zakażenia entamoeba histolytica?

Objawy choroby pojawiają się zwykle po 2-4 tygodniach, a niekiedy po dłuższym czasie i często są łagodne (np. okresowo występujące luźne stolce, kurczowe bóle brzucha, wzdęcie brzucha, niechęć do jedzenia i utrata masy ciała). Zwykle zajęta jest prawa strona jelita grubego. Objawy utrzymują się ponad 2 tygodnie, co odróżnia biegunkę pełzakową od bakteryjnej.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zakażenie entamoeba histolytica?

Rozpoznanie ustala się na podstawie kilkakrotnego badanie kału. Badanie krwi jest przydatne jedynie wówczas, gdy pełzaki przedostają się poza jelito, na przykład do wątroby. W diagnostyce pełzakowicy niezmiernie istotne są badania obrazowe: RTG, USG, TK, MR oraz kolonoskopia.

Leczenie

Jak leczy się zakażenie entamoeba histolytica?

W leczeniu pełzakowicy stosuje się leczenie farmakologiczne, czyli antybiotykoterapię. Leczenie chirurgiczne może być konieczne w przypadku pęknięcia ropnia, drenażu do jamy otrzewnej, dróg żółciowych i innych lokalizacji. Skuteczność terapii jest monitorowana za pomocą badań obrazowych (USG lub TK jamy brzusznej) i serologicznych (zmniejszenie miana przeciwciał). Drenażu ropnia nie zaleca się rutynowo. Wskazaniem do drenażu są: duże rozmiary (ropień zagrażający pęknięciem), usytuowanie ropnia w lewym płacie wątroby, przedłużająca się gorączka i dolegliwości bólowe utrzymujące się mimo farmakoterapii.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zakażeniu entamoeba histolytica?

W przypadku osób podróżujących do krajów o endemicznym występowaniu pełzakowicy należy przestrzegać następujących zasad:
– picie jedynie wody fabrycznie butelkowanej, filtrowanej, gotowanej lub oczyszczonej chemicznie;
– unikanie surowych owoców i sałatek; spożywanie potraw gotowanych/pieczonych oraz własnoręcznie obranych owoców;
– mycie surowych warzyw i moczenie ich w kwasie octowym lub occie przez 10-15 minut.