Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak to jest z tą dostępnością Viregyt K? | leki.pl
,

Gdzie kupić Viregyt K?

SPIS TREŚCI

    Jak to jest z tą dostępnością Viregyt K?

    W dniu 30 listopada 2020 roku Minister Zdrowia Adam Niedzielski wydał kolejne obwieszczenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta. Tym razem do grona leków reglamentowanych w 2020 roku dołączył Viregyt K.

    Viregyt K – dlaczego stał się tak popularny?

    Ostatnie tygodnie i miesiące w naszych aptekach upływają pod znakiem wzmożonego zainteresowania i poszukiwań preparatów, które mają wspomagać nasz organizm w walce z COVID-19. Po fali zwiększonego popytu między innymi na cynk, witaminę D3, paracetamol oraz leki dostępne wyłącznie z przepisu lekarza takie jak: Arechin i Plaquenil przyszedł czas na Viregyt K.

    O preparacie stało się głośno za sprawą pediatry i specjalisty chorób płuc z Przemyśla, Włodzimierza Bodnara. W publikacji zamieszczonej w internecie lekarz napisał, że udokumentował ponad 100 przypadków wyleczenia pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W terapii wykorzystał chlorowodorek amantadyny. Jest to substancja czynna wchodząca w skład leku Viregyt K.

    Na co stosuje się amantadynę?

    Chlorowodorek amantadyny jest lekiem dostępnym na rynku od dłuższego czasu i stosowanym głównie w takich schorzeniach jak: dyskineza późna u osób dorosłych, choroba Parkinsona czy też zakażenie wirusem grypy typu A (szeroko używana w latach 1996-2009). Doniesienia doktora Bodnara spowodowały nagły wzrost popularności Viregyt K. W konsekwencji spowodowało to brak dostępności leku dla pacjentów stosujących go regularnie w chorobie Parkinsona. W rezultacie z dniem 1 grudnia 2020 roku wprowadzono reglamentację tego leku. [1]

    Dlaczego tak trudno dostać Viregyt K?

    Jeśli należysz do grona osób, którym w ostatnim czasie nie zrealizowano recepty, na której znajdował się lek Viregyt K wypisany z odpłatnością 100%, masz prawo poznać powód odmowy wydania leku przez farmaceutę.

    Na mocy obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta, dotyczącego leku Viregyt K farmaceuta w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym może wydać na jedną osobę (numer PESEL) nie więcej niż 3 opakowania na 30 dni we wskazaniach objętych refundacją.

    Do takich wskazań należy choroba i zespół Parkinsona oraz leczenie dyskinezy późnej u osób dorosłych. Produkt leczniczy Viregyt-K może być ordynowany i wydawany wyłącznie z odpłatnością refundacyjną 30%. Oznacza to, że wydanie leku poza wskazaniami, czyli z odpłatnością 100% staje się niemożliwe. [2]

    Sprzedaż leków zawierających amantadynę

    W związku z utrudnioną dostępnością preparatu Viregyt K w polskich aptekach z odpłatnością 100% resort zdrowia wydał specjalny komunikat. Wystosowano go 16 grudnia 2020 roku. W swojej treści zawiera informację o udzieleniu przez Ministerstwo Zdrowia zgody na czasowe dopuszczenie na polski rynek Viregyt K w opakowaniach obcojęzycznych.

    Produkty te mogą być przepisane przez lekarza we wszystkich wskazaniach rejestracyjnych oraz poza tymi wskazaniami, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Ponadto mogą być również wydawane przez farmaceutę bez ograniczeń wynikających z reglamentacji. Pomimo komunikatu Ministerstwa Zdrowia w obecnej chwili dostępność w hurtowniach farmaceutycznych preparatu Viregyt K nieobjętego refundacją jest znikoma. Można wręcz powiedzieć o zupełnym braku dostępności tego produktu. [3]

    Viregyt K – nowe oblicze starego leku. Czy rzeczywiście leczy Covid-19?

    W Polsce trwają już badania dotyczące zastosowania amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19. Zlecił je Minister Zdrowia Adam Niedzielski, a sfinansowała Agencja Badań Medycznych. Celem badania jest potwierdzenie skuteczności wykorzystania substancji stosowanej dotychczas w leczeniu Parkinsona w zapobieganiu rozwojowi choroby wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.

    Projekt realizuje siedem ogólnopolskich ośrodków. Badania nad skutecznością i bezpieczeństwem leczenia amantadyną pacjentów z rozpoznanym COVID-19 przeprowadza się również w innych krajach. Są to m.in.: Stany Zjednoczone, Hiszpania i Meksyk, jednak nie ma jeszcze wyników potwierdzających skuteczność tego leku w terapii COVID-19. Możliwość zastosowania amantadyny  również po zakończeniu infekcji  może mieć istotne znaczenie w zwalczaniu skutków pandemii. Istotną rolą będzie wpływ leku na nasilenie i przebieg częstych i długo utrzymujących się po infekcji powikłań neurologicznych. [4]

    Bibliografia

    1. Viregyt K – Charakterystyka Produktu Leczniczego
    2. Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 30 listopada 2020r.[Online]. Available: http://dziennikmz.mz.gov.pl [Accessed: 19-Jan-2021].
    3. Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie ordynowania i wydawania produktu leczniczego Viregyt K.[Online]. Available: https://www.gov.pl [Accessed: 19-Jan-2021].
    4. Za kilka tygodni poznamy wyniki badań nad amantadyną.[Online]. Available: https://abm.gov.pl [Accessed: 19-Jan-2021].

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Choroba Parkinsona

      Choroba Parkinsona jest neurodegeneracyjnym schorzeniem, które powoduje stopniowe uszkodzenie układu nerwowego i prowadzi do zaburzeń ruchowych oraz innych objawów. Jest to choroba przewlekła, postępująca i nieuleczalna, ale istnieją metody leczenia, które mogą pomóc w łagodzeniu jej objawów.
    • COVID-19

      COVID-19 to choroba zakaźna wywołana przez wirusa SARS-CoV-2, która może prowadzić do poważnych powikłań i zgonów. Objawy COVID-19 obejmują gorączkę, kaszel, duszność, bóle mięśniowe i zmęczenie.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .