Viregyt K – dlaczego stał się tak popularny?
Ostatnie tygodnie i miesiące w naszych aptekach upływają pod znakiem wzmożonego zainteresowania i poszukiwań preparatów, które mają wspomagać nasz organizm w walce z COVID-19. Po fali zwiększonego popytu między innymi na cynk, witaminę D3, paracetamol oraz leki dostępne wyłącznie z przepisu lekarza takie jak: Arechin i Plaquenil przyszedł czas na Viregyt K.
O preparacie stało się głośno za sprawą pediatry i specjalisty chorób płuc z Przemyśla, Włodzimierza Bodnara. W publikacji zamieszczonej w internecie lekarz napisał, że udokumentował ponad 100 przypadków wyleczenia pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W terapii wykorzystał chlorowodorek amantadyny. Jest to substancja czynna wchodząca w skład leku Viregyt K.
Na co stosuje się amantadynę?
Chlorowodorek amantadyny jest lekiem dostępnym na rynku od dłuższego czasu i stosowanym głównie w takich schorzeniach jak: dyskineza późna u osób dorosłych, choroba Parkinsona czy też zakażenie wirusem grypy typu A (szeroko używana w latach 1996-2009). Doniesienia doktora Bodnara spowodowały nagły wzrost popularności Viregyt K. W konsekwencji spowodowało to brak dostępności leku dla pacjentów stosujących go regularnie w chorobie Parkinsona. W rezultacie z dniem 1 grudnia 2020 roku wprowadzono reglamentację tego leku. [1]
Dlaczego tak trudno dostać Viregyt K?
Jeśli należysz do grona osób, którym w ostatnim czasie nie zrealizowano recepty, na której znajdował się lek Viregyt K wypisany z odpłatnością 100%, masz prawo poznać powód odmowy wydania leku przez farmaceutę.
Na mocy obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta, dotyczącego leku Viregyt K farmaceuta w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym może wydać na jedną osobę (numer PESEL) nie więcej niż 3 opakowania na 30 dni we wskazaniach objętych refundacją.
Do takich wskazań należy choroba i zespół Parkinsona oraz leczenie dyskinezy późnej u osób dorosłych. Produkt leczniczy Viregyt-K może być ordynowany i wydawany wyłącznie z odpłatnością refundacyjną 30%. Oznacza to, że wydanie leku poza wskazaniami, czyli z odpłatnością 100% staje się niemożliwe. [2]
Sprzedaż leków zawierających amantadynę
W związku z utrudnioną dostępnością preparatu Viregyt K w polskich aptekach z odpłatnością 100% resort zdrowia wydał specjalny komunikat. Wystosowano go 16 grudnia 2020 roku. W swojej treści zawiera informację o udzieleniu przez Ministerstwo Zdrowia zgody na czasowe dopuszczenie na polski rynek Viregyt K w opakowaniach obcojęzycznych.
Produkty te mogą być przepisane przez lekarza we wszystkich wskazaniach rejestracyjnych oraz poza tymi wskazaniami, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Ponadto mogą być również wydawane przez farmaceutę bez ograniczeń wynikających z reglamentacji. Pomimo komunikatu Ministerstwa Zdrowia w obecnej chwili dostępność w hurtowniach farmaceutycznych preparatu Viregyt K nieobjętego refundacją jest znikoma. Można wręcz powiedzieć o zupełnym braku dostępności tego produktu. [3]
Viregyt K – nowe oblicze starego leku. Czy rzeczywiście leczy Covid-19?
W Polsce trwają już badania dotyczące zastosowania amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19. Zlecił je Minister Zdrowia Adam Niedzielski, a sfinansowała Agencja Badań Medycznych. Celem badania jest potwierdzenie skuteczności wykorzystania substancji stosowanej dotychczas w leczeniu Parkinsona w zapobieganiu rozwojowi choroby wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.
Projekt realizuje siedem ogólnopolskich ośrodków. Badania nad skutecznością i bezpieczeństwem leczenia amantadyną pacjentów z rozpoznanym COVID-19 przeprowadza się również w innych krajach. Są to m.in.: Stany Zjednoczone, Hiszpania i Meksyk, jednak nie ma jeszcze wyników potwierdzających skuteczność tego leku w terapii COVID-19. Możliwość zastosowania amantadyny również po zakończeniu infekcji może mieć istotne znaczenie w zwalczaniu skutków pandemii. Istotną rolą będzie wpływ leku na nasilenie i przebieg częstych i długo utrzymujących się po infekcji powikłań neurologicznych. [4]