Czym są antybiotyki?
Antybiotyki to bardzo zróżnicowana pod kątem budowy chemicznej grupa leków, której zadaniem jest zabicie lub zatrzymanie wzrostu bakterii. Są to leki o bardzo wysokiej skuteczności, często ratujące życie przed rozwojem groźnych infekcji.
Pomimo tego, że rodzajów antybiotyków jest bardzo dużo, ich zadaniem jest celowanie w konkretny rodzaj bakterii, które spowodowały infekcję. Ich działanie nie ogranicza się do zabijania właściwego rodzaju bakterii. Aby maksymalnie podnieść skuteczność terapii, w infekcjach o nieznanym pochodzeniu stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania. W związku z tym niszczy się również te „dobre” bakterie, które żyją w naszym organizmie.
Jakie są skutki uboczne antybiotyków?
Zaburzenia flory bakteryjnej mogą doprowadzić do wystąpienia szeregu niepożądanych skutków ubocznych. Ze strony przewodu pokarmowego najczęściej pojawia się biegunka, ale mogą to być również bóle brzucha, nudności i wymioty. W groźniejszych przypadkach może dojść nawet do rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego (dotyczy stosowania cefalosporyn II i III generacji: cefotaksym, ceftriakson, cefuroksym, ceftazydym; fluorochinolonów: cyprofloksacyna, lewofloksacyna, moksyfloksacyna; klindamycyny oraz ampicyliny).
Bakterie tworzące mikrobiom naszego organizmu występują nie tylko w jelitach. Skutki szczególnie długotrwałej antybiotykoterapii bez stosowania probiotyków mogą objawiać się w jamie ustnej, a także w układzie rozrodczym (kandydoza).
Czym właściwie są probiotyki?
Probiotyki to nic innego jak „dobre” mikroorganizmy, które możemy dostarczyć w postaci kapsułki lub zawiesiny. Spożyte w odpowiednich ilościach dają korzyści zdrowotne. Przez mikroorganizmy w tym przypadku rozumiemy bakterie oraz drożdże naturalnie powstające w procesie fermentacji żywności. Poza apteka możemy je spotkać w jogurtach i kefirach – jednak tam występują w skąpych ilościach. Warto więc sięgnąć po preparat z apteki.
Zażywanie probiotyków ma duże korzyści zdrowotne, które poparto najnowszymi badaniami klinicznymi. W kontekście redukcji skutków ubocznych antybiotykoterapii najważniejszym jest możliwość namnażania w przewodzie pokarmowym oraz hamowanie wzrostu szkodliwych mikroorganizmów. Mechanizmy działania bakterii probiotycznych polegają na przyspieszeniu pasażu jelitowego oraz wytwarzaniu substancji, które tworzą warunki niekorzystne dla rozwijających się patogenów.
Przy wyborze „osłony” możemy napotkać na prebiotyk. Jest to nic innego jak pożywka dla naszego naturalnego mikrobiomu. Dzięki temu bakterie mogą szybciej namnażać się w jelitach. Najczęściej jest to inulina oraz fuktooligosacharydy. Preparaty, które możemy nabyć w aptekach, mają często w składzie bakterie oraz pożywkę. Są to tak zwane synbiotyki.
Jaki probiotyk do antybiotyku należy wybrać?
Półki apteczne uginają się od nadmiaru preparatów, które można znaleźć na polskim rynku. Istotne jest, aby zwrócić uwagę na rodzaj szczepu bakterii oraz liczbę CFU (liczba jednostek tworzących kolonię). Działanie na nasz organizm mają jedynie żywe bakterie. W związku z tym bardzo istotne jest to, aby producent na opakowaniu zadeklarował jaka wartość CFU danego szczepu bakterii przeżywa do końca daty ważności produktu — oczywiście, przy zachowaniu odpowiednich warunków przechowywania.
Jak długo brać probiotyk przy antybiotyku?
Probiotyki należy przyjmować przez cały okres stosowania antybiotyku, a także po zakończeniu terapii. Długość stosowania „osłony” zależy od tego, jak długo stosowaliśmy antybiotyk. Przy standardowej terapii trwającej do tygodnia, probiotyk powinniśmy przyjmować co najmniej tydzień dłużej. Warto zauważyć, że według badań większość naszego mikrobiomu regeneruje się dopiero po 2 miesiącach od zakończenia terapii.
Jak zażywać probiotyk przy antybiotyku?
Probiotyk 2 godziny przed czy po antybiotyku?
Probiotyk zawierający żywe kultury bakterii zażywamy 2 godziny przed lub po przyjęciu antybiotyku. Dzięki zachowaniu odstępu czasowego “dobre” bakterie nie zostaną unieszkodliwione przez antybiotyk.
Probiotyk przed czy po posiłku?
Probiotyk można brać przed, po lub w trakcie posiłku, w zależności od preferencji osobistej i zaleceń na opakowaniu lub lekarza.
Podsumowanie
Warto pamiętać, aby podczas stosowania antybiotyku zawsze sięgać po probiotyk. Uchroni to nas przed niepożądanymi efektami kuracji takimi jak biegunka, czy bóle brzucha. Dzięki temu możemy szybciej wrócić do zdrowia i pokonać infekcje.