Co to jest zakażenia chlamydia psittaci?

Zakażenie chlamydia psittaci to choroba zakaźna najczęściej przenoszona przez ptaki. Może być nią zarażony każdy, kto dotyka ptaka lub jego odchodów.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zakażeń chlamydia psittaci?

Zakażenie chlamydia psittaci jest spowodowane przez kontakt z ptakami zainfekowanymi tym bakteriami. Można się zarazić przez kontakt z zanieczyszczonymi odchodami ptaków, kurzem z ptasich piór lub bezpośrednio przez ukąszenie czy drapanie. Może to dotyczyć zarówno domowych ptaków jak papugi, jak i dzikich.

Objawy

Jakie są objawy zakażeń chlamydia psittaci?

Zakażenie chlamydia psittaci może mieć różne objawy. U niektórych osób objawy mogą być łagodne lub nie występować. Jeśli wystąpią, mogą obejmować wysoką gorączkę, dreszcze, poczucie ogólnego osłabienia, kaszel i duszność. Mogą też wystąpić bóle głowy, ból mięśni i stawów oraz utrata apetytu. Pacjent może czuć ból w klatce piersiowej i mieć trudności z oddychaniem.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zakażenia chlamydia psittaci?

Zakażenie chlamydia psittaci diagnozuje się na podstawie testów laboratoryjnych. Lekarz może wysłać na badanie krwi lub wymaz z gardła, aby sprawdzić, czy doszło do zakażenia. Może też zlecić prześwietlenie płuc, jeżeli podejrzewa, że pacjent mógł mieć kontakt z ptakami przenoszącymi chorobę. Wyniki tych testów pomogą dokładnie określić, czy doszło do zakażenia.

Leczenie

Jak leczy się zakażenia chlamydia psittaci?

Zakażenia chlamydia psittaci leczy się antybiotykami. Często najpierw zaleca się doksycyklinę, do przyjmowania przez przynajmniej 10-14 dni. Innym antybiotykiem może być makrolid, taki jak azytromycyna. Wymienione leki zazwyczaj zabijają bakterie lub uniemożliwiają im rozmnażanie. Należy pamiętać, aby przyjmować antybiotyki zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeśli objawy ustępują. Wcześniejsze zaprzestanie przyjmowania leków może spowodować powrót infekcji.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zakażeniu chlamydia psittaci?

Aby uniknąć zakażenia chlamydia psittaci, należy starać się unikać kontaktu z dzikimi ptakami i ich odchodami. W przypadku ptaków domowych należy odpowiednio dbać o higienę ich klatek, regularnie je sprzątać oraz pamiętać, aby przy sprzątaniu nałożyć maskę ochronną. Dodatkowo warto pamiętać o myciu rąk po kontakcie z ptakami.