Co to jest zaburzenia zachowania?
Zaburzenia zachowania to problem zdrowia psychicznego, w którym osoba rutynowo zachowuje się w sposób, który narusza społeczne i/lub normy kulturalne. Może to obejmować agresję, nieposłuszeństwo, kłamstwa, kradzież i inne destrukcyjne zachowania.
Przyczyny
Jakie są przyczyny zaburzeń zachowania?
Zaburzenia zachowania mogą wynikać z wielu czynników. Niektóre z nich to predyspozycje genetyczne, problemy z mózgiem, stres, trudne doświadczenia, jak np. przemoc, a także problemy zdrowotne, takie jak urazy głowy. W niektórych przypadkach przyczyna może być nieznana.
Objawy
Jakie są objawy zaburzeń zachowania?
Zaburzenia zachowania mogą objawiać się różnie. Może być zauważalna agresja, zarówno fizycznie jak i werbalnie, lub występowanie trudności z przestrzeganiem zasad i przepisów. Mogą wystąpić problemy w szkole lub w pracy, trudności z nawiązywaniem i utrzymaniem relacji oraz impulsywność. Osoby z zaburzeniami zachowania można łatwo zirytować i doprowadzić do wybuchu gniewu.
Diagnoza
Jak diagnozuje się zaburzenia zachowania?
Diagnoza zaburzeń zachowania zazwyczaj obejmuje wywiad z osobą dotkniętą i osobami bliskimi, aby zebrać informacje o zachowaniu. Może również obejmować obserwacje zachowania i emocji. W niektórych przypadkach mogą być potrzebne testy psychologiczne, które pomagają zrozumieć myśli, odczucia i działania.
Leczenie
Jak leczy się zaburzenia zachowania?
Leczenie zaburzeń zachowania jest zazwyczaj złożone i zależy od rodzaju zaburzenia. Często obejmuje terapię behawioralną lub poznawczo-behawioralną. Pomaga ona pacjentom uczyć się nowych, odpowiednich sposobów zachowania. Niektóre przypadki wymagają wspomagania lekami. Mogą to być leki na depresję, lęki czy ADHD (nadpobudliwość). Niektóre osoby mogą też potrzebować wsparcia w postaci konsultacji z dietetykiem, fizjoterapeutą czy logopedą. Należy pamiętać, że ważne są regularne wizyty kontrole u lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się zaburzeniom zachowania?
Aby zapobiegać zaburzeniom zachowania, ważne jest zdrowe odżywianie, regularny wysiłek fizyczny oraz dostatek snu. Chodzi o zachowanie równowagi między pracą, odpoczynkiem i rozrywką. Przydatne jest uczenie się radzenia sobie ze stresem. Czasami przyczyną zaburzeń mogą być problemy emocjonalne, takie jak depresja czy lęki, więc ważna jest również regularna konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, jeżeli to konieczne.