Co to jest tularemia?

Tularemia, nazywana inaczej „gorączką zajęczą”, jest chorobą ludzi i zwierząt, wywoływaną przez bakterie Francisella tularensis. Szczególnie wrażliwe na zakażenie są króliki, zające oraz gryzonie, ale chorują również koty domowe.

Przyczyny

Jakie są przyczyny tularemii ?

Do zakażenia ludzi dochodzi poprzez ukąszenia kleszczy oraz much jelenich, przez kontakt skóry z zakażonym zwierzęciem, spożycie skażonej wody, ekspozycję zawodową (np. w laboratorium), inhalację zanieczyszczonego kurzu lub aerozolu. Osobnym potencjalnym sposobem ekspozycji jest bioterroryzm ze względu na małą liczbę (10-50) bakterii konieczną do wywołania choroby. Bakterie mogą wnikać do organizmu człowieka przez skórę, oczy, jamę ustną lub płuca.

Objawy

Jakie są objawy tularemii ?

Objawy tularemii pojawiają się zwykle 3-5 dni po wniknięciu bakterii do organizmu. Tularemii zawsze towarzyszy gorączka, często o nagłym początku, z towarzyszącymi dreszczami, bólem głowy, biegunką, wymiotami, bólami mięśniowymi i stawowymi. U chorych na skórze może pojawiać się plamista lub plamisto-grudkowa wysypka. Pozostałe objawy choroby mogą być różne, w zależności od drogi wniknięcia bakterii do organizmu człowieka:

– w przypadku ukąszenia przez kleszcze lub muchy jelenie rozwija się postać wrzodziejąco-gruczołowa, lub gruczołowa tularemii;
– w przypadku dostania się bakterii do skóry człowieka (np. podczas dotykania martwego zwierzęcia) rozwija się postać gruczołowa, wrzodziejąco-gruczołowa lub oczno-gruczołowa tularemii;
– po spożyciu niedogotowanego mięsa chorego zwierzęcia lub zanieczyszczonej wody rozwija się postać ustno-gardłowa tularemii;
– inhalacja kurzu lub aerozoli zanieczyszczonych bakteriami Francisella tularensis może spowodować rozwinięcie się tularemii płucnej, która jest jedną z najcięższych postaci choroby. Może ona być również powikłaniem nieleczonych, innych form tularemii.

Diagnoza

Jak diagnozuje się tularemię?

Tularemia jest chorobą trudną do rozpoznania. Występuje bardzo rzadko, a jej nieswoiste objawy z łatwością mogą zostać przypisane innym, częściej występującym schorzeniom. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby poinformować lekarza o ewentualnych ukąszeniach kleszczy czy much lub bezpośrednim kontakcie z martwymi i chorymi zwierzętami. W celu potwierdzenia rozpoznania wykonuje się badania krwi oraz posiewy mikrobiologiczne. Materiałem do badań mikrobiologicznych mogą być wymazy ze zmian skórnych, aspiraty z węzłów chłonnych lub plwocina. W przypadku podejrzenia tularemii należy powiadomić o tym fakcie laboratorium, co wiąże się z wdrożeniem specjalnych procedur związanych z bezpieczeństwem. Wyhodowanie Francisella tularensis z materiału biologicznego ostatecznie potwierdza rozpoznanie.

Leczenie

Jak leczy się tularemię?

Leczenie tularemii polega głównie na celowanej antybiotykoterapii (streptomycyna), skutecznej wobec bakterii wywołujących. Prowadzi to do eliminacji drobnoustrojów z organizmu chorego. Terapia taka trwa przeważnie około 2–3 tygodnie. Zwykle jest to choroba w pełni wyleczalna, śmiertelność przy stosowaniu antybiotykoterapii to około 1–3%.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się tularemii ?

Sposoby zapobiegania tularemii obejmują stosowanie repelentów przeciw insektom zawierających 20-30% DEET, noszenie odpowiedniej odzieży w czasie pobytu w lesie (długie nogawki i rękawy), szybkie usuwanie kleszczy, unikanie spożywania nieoczyszczonej wody z naturalnych zbiorników wodnych, odpowiednią obróbkę cieplną mięsa przed spożyciem, niedotykanie chorych lub martwych zwierząt, używanie rękawic podczas dotykania królików, piżmaków, piesków preriowych i innych zwierząt, stosowanie masek w sytuacjach niosących zagrożenie inhalacji bakterii do układu oddechowego (np. przy sprzątaniu miejsc, w których mogą przebywać gryzonie).