Co to jest trombofilia pierwotna?

Trombofilia, czyli nadkrzepliwość, to skłonność do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Jest to stan zagrażający życiu, ponieważ skrzepy mogą przemieszczać się z prądem krwi do wielu narządów, doprowadzając np. do zatorowości płucnej, udaru mózgu czy zawału serca. Tromobofilia może przyczynić się także do poronienia.

Przyczyny

Jakie są przyczyny trombofilii pierwotnej?

Najczęstszą przyczyną wrodzonej trombofilii (dziedzicznej choroby zakrzepowo-zatorowej) jest mutacja genu czynnika V krzepnięcia, tzw. obecność czynnika V Leiden. Częstość występowania mutacji typu Leiden w genie czynnika V w populacji polskiej szacuje się na 5 procent.

Inne przyczyny wrodzonej niekrzepliwości to mutacja genu protrombiny 20210A lub niedobór jednego z trzech białek, które zapobiegają krzepnięciu: białka C, białka S i antytrombiny III.

Trombofilia wrodzona jest dziedziczona głównie w sposób autosomalny dominujący. Oznacza to, że geny dziedziczą się niezależnie od płci — zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą być nosicielami genu z mutacją. Ponadto wystarczy przekazanie tylko jednej kopii genu, decydującego o wystąpieniu schorzenia, aby pojawiły się objawy choroby.

Objawy

Jakie są objawy trombofilii pierwotnej?

Objawy trombofilii wynikają wystąpienia zakrzepów w naczyniach żylnych. Należą do nich:
– w przypadku zakrzepicy w obrębie naczyń kończyn (zakrzepica żył głębokich): bóle łydek podczas chodzenia, obrzęk, tkliwość, ocieplenie, poszerzenie żył na powierzchni kończyny, które utrzymuje się po jej uniesieniu;
– zatorowość płucna: duszność, ból w klatce piersiowej, kaszel, zasłabnięcie, czasami krwioplucie;
– zakrzepica naczyń żylnych mózgu: bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, niedowłady kończyn, drgawki, zaburzenia świadomości;
– poronienia i inne komplikacje położnicze.

Diagnoza

Jak diagnozuje się trombofilię pierwotną?

W przypadku wystąpienia objawów sugerujących istnienie nadkrzepliwości niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań, w tym:
– badań genetycznych w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności mutacji, które są powodem wymienionych zaburzeń (badanie takie wykonywane jest z próbki krwi pobranej po uzyskaniu zgody pacjenta na wykonanie tego typu testów);
– badań stężeń poszczególnych czynników wpływających na utrzymanie płynności krwi;
– badania krwi wykrywające obecność tzw. antykoagulantu toczniowego lub przeciwciał charakterystycznych dla zespołu antyfosfolipidowego.

Leczenie

Jak leczy się trombofilię pierwotną?

Leczenie trombofilii nabytej polega na opanowaniu choroby podstawowej. W przypadku trombofilii wrodzonej nie ma możliwości leczenia choroby. W obu rodzajach trombofilii konieczne jest leczenie objawowe, obejmujące m.in.:
– stosowanie leków przeciwkrzepliwych, najczęściej głównie heparyny;
– w przypadku zakrzepicy kończyn dolnych wspomaganie terapii obejmuje również stosowanie stopniowanego ucisku (najczęściej podkolanówki, rajstopy o różnych stopniach uciskania kończyny, co powoduje usprawnienie przepływu krwi), możliwe jest również stosowanie specjalnych mankietów pneumatycznych uciskających kończynę;
– w celu zapobiegania poważnym postaciom choroby, np. zatorowości płucnej, możliwe jest również założenie specjalnego filtru w żyle głównej dolnej, największej żyle doprowadzającej krew do serca, ale obecnie jest to rozwiązanie rzadko stosowane.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się trombofilii pierwotnej?

Trombofilia (z wyjątkiem APS) u osób bez epizodu zakrzepicy nie wymaga żadnej profilaktyki. Przede wszystkim taka profilaktyka jest zalecana u osób z niedoborem antytrombiny, u osób z homozygotyczną postacią czynnika V Leiden oraz u osób z zespołem antyfosfolipidowym — u tych pacjentów profilaktyka jest zalecana już po pierwszym epizodzie zakrzepowo-zatorowym. Po drugim epizodzie zakrzepowo-zatorowym profilaktyka jest zalecana, gdy współistnieją dwie różne przyczyny trombofilii.