Co to jest schizofrenia prosta?
Zaburzenie, w którym dochodzi do podstępnego, ale postępującego rozwoju dziwactw w zachowaniu, niezdolności do sprostania wymaganiom społecznym i obniżenia ogólnej sprawności. Charakterystyczne negatywne cechy schizofrenii rezydualnej (np. stępienie afektu i utrata woli) rozwijają się bez poprzedzenia ich jawnymi objawami psychotycznymi.
Przyczyny
Jakie są przyczyny schizofrenii prostej?
Przyczyny tego schorzenia są złożone, a do zachorowania dochodzi wskutek wzajemnego oddziaływania wielu czynników, wśród których wymienia się:
– czynniki organiczne – zaburzenia prawidłowej budowy i funkcji komórek nerwowych niektórych struktur mózgu,
– czynniki genetyczne – istnieje teoria, że schizofrenia jest dziedziczna, a ryzyko zachorowania rośnie wraz z bliskością pokrewieństwa,
– czynniki biochemiczne – nieprawidłowe działanie neuroprzekaźników w mózgu (m.in.: dopaminy, serotoniny),
– czynniki neurorozwojowe – zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym w okresie rozwoju płodowego, a także komplikacje w trakcie porodu oraz na wczesnym etapie życia dziecka skutkujące nieprawidłowym rozwojem mózgu,
– czynniki społeczno-psychologiczne – trudne wydarzenia życiowe, niewłaściwe relacje w rodzinie chorego, nadmierna podatność na sytuacje stresowe jeszcze w okresie przed zachorowaniem.
Objawy
Jakie są objawy schizofrenii prostej?
W przypadku schizofrenii prostej objawy nie są szczególnie charakterystyczne, niezwykle łatwo je przypisać innym zaburzeniom psychicznym, a nawet chorobom, które nie są związane z układem nerwowym i sferą emocji. Tak zwane objawy schizofrenii negatywne, które są istotą schizofrenii prostej to:
– zobojętnienie na świat zewnętrzny oraz własną osobę, na wydarzenia, uczucia, przeżycia. Brak pobudzenia emocjonalnego niezależnie od sytuacji,
– alienacja społeczna, wycofanie się z relacji interpersonalnych, zamknięcie w domu, niekiedy całkowita dezorganizacja życia, łącznie z zaniedbaniem lub porzuceniem pracy zawodowej,
– występująca mimo zobojętnienia agresja w przypadku przeciwności losowych utrudniających funkcjonowanie w małym, ograniczonym świecie osoby chorej – w skrajnych przypadkach osoba cierpiąca na schizofrenię prostą może stanowić zagrożenie dla otoczenia,
– istotne pogorszenie samopoczucia, możliwe stany depresyjne,
spowolnienie ruchowe, uproszczenie i spowolnienie wypowiedzi,
obniżenie sprawności intelektualnej, spadek kreatywności, problemy z zapamiętywaniem i uczeniem się.
Diagnoza
Jak diagnozuje się schizofrenię prostą?
W celu diagnozy schizofrenii prostej stosuje się testy neuropsychologiczne, które określają stopień zaburzenia. W tym celu używa się:
– test sortowania kart Wisconsin,
– test Stroopa,
– N-Back test,
– test łączenie punktów.
Dodatkowo, aby ocenić zmiany strukturalne w korze przedczołowej, stosuje się też takie badania, jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz pozytronowa tomografia emisyjna.
Leczenie
Jak leczy się schizofrenię prostą?
Schizofrenia prosta należy do zaburzeń psychicznych, które leczone są przede wszystkim farmakologicznie – używa się do tego celu leków przeciwpsychotycznych. W przypadku wystąpienia objawów depresyjnych, schizofrenię prostą leczy się też podając tzw. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.
Dodatkowym elementem leczenia schizofrenii prostej jest psychoterapia, która ma dwa główne cele: poprawę samopoczucia, zwiększenie motywacji do działania i aktywności chorego, a także – ułatwienie mu funkcjonowania w społeczeństwie. W przypadku schizofrenii prostej, pomocą psychologiczną warto jest objąć także osoby z najbliższego otoczenia chorego, co pozwoli na lepszą opiekę i skuteczniejszą eliminację czynników mogących nasilać objawy choroby.
W przypadku schizofrenii prostej, leczenie powinno być też wspomagana zmianą trybu życia – istotna jest tu rola bliskich, którzy powinni wyciągnąć chorego z czterech ścian, niejako przywracając go do życia w społeczeństwie.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się schizofrenii prostej?
Ze względu na mnogość możliwych czynników odpowiedzialnych za rozwój schizofrenii nie są znane sposoby zapobiegania schizofrenii prostej.