Co to jest rzucawka?

Rzucawka to potencjalnie zagrażające życiu zaburzenie występujące u kobiet w ciąży lub w połogu, objawiające się drgawkami w połączeniu z nadciśnieniem tętniczym, obrzękami i białkomoczem.

Przyczyny

Jakie są przyczyny rzucawki?

Nie są znane dokładne przyczyny występowania rzucawki. Czynniki, które mogą być powiązane z rzucawką to: problemy z żyłami, czynniki neurologiczne, dieta, geny. Ryzyko wystąpienia rzucawki zwiększa się wraz z wiekiem. Jeżeli kobieta ma więcej niż 35 lat, to znajduje się w grupie ryzyka.
Kobiety ciężarne, u których jest to pierwsza ciąża, również są bardziej narażone na wystąpienie rzucawki. Ciężarne w ciąży wielopłodowej, chorujące na nerki także zaliczają się do grupy ryzyka.

Objawy

Jakie są objawy rzucawki?

Głównym objawem rzucawki ciążowej są skurcze toniczne (podwyższone napięcie mięśnia utrzymuje się przez dłuższy czas), a następnie drgawki kloniczne (skurcze mięśni o różnym natężeniu i czasie trwania, które przerywane są momentami rozluźnienia mięśni) występujące u kobiety, u której wcześniej występował stan przedrzucawkowy. Do charakterystycznych objawów rzucawki można zaliczyć: niepokój, nadmierne pobudzenie, utratę przytomności, problemy z pamięcią.

Diagnoza

Jak diagnozuje się rzucawkę?

Do badań, które mogą pomóc zdiagnozować rzucawkę, poza badaniami laboratoryjnymi, zaliczyć można także badanie fizykalne, które polega na regularnej obserwacji ciężarnej. W szczególności mowa tutaj o ocenie oddechu, obserwacji zabarwienia powłok skórnych, czy też o przeprowadzeniu wywiadu. Również regularnej ocenie podlegać będzie ciśnienie tętnicze krwi. Może też zostać zlecone badanie krwi i moczu. Na podstawie powyższych badań można wyciągnąć wnioski, czy u ciężarnej może dojść do wystąpienia ataku.

Leczenie

Jak leczy się rzucawkę?

Rzucawka, będąc stan zagrożenia życia, wymaga natychmiastowej interwencji i odpowiedniego leczenia. Przy wystąpieniu drgawek zastosowanie znajduje podanie:
– Siarczanu magnezu — podaje się go dożylnie, w dawce 4-6 gramów. Stosuje się go również celem zapobiegania wystąpienia ponownego napadu drgawkowego. Magnez powinno się również podawać po ukończeniu ciąży, ponieważ rzucawka może również wystąpić w okresie poporodowym.
– Tlenu przez maskę — chroni przed niedotlenieniem,
dwuwęglanów — stosuje się je celem leczenia kwasicy, ich podanie należy uzależnić od wyników gazometrii,
-leki obniżające ciśnienie tętnicze – zalecany jest labetalol, który podaje się dożylnie. Ciśnienie tętnicze powinno się utrzymywać na poziomie 140–160/90–110 mm Hg.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się rzucawce?

Aby zapobiec ewentualnym powikłaniom, należy przede wszystkim dbać o regularne wizyty u ginekologa w czasie ciąży. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pomaga zmniejszyć ryzyko, a także pozwala na odpowiednio wczesne wdrożenie leczenia.