Co to jest rozlane zapalenie błony naczyniowej tylnego odcinka oka?

Rozlane zapalenie błony naczyniowej tylnego odcinka oka obejmuje zarówno naczyniówkę, jak i siatkówkę, gdyż obie struktury są ze sobą ściśle połączone. Najczęstszą przyczyną są zakażenia pasożytnicze, w tym toksoplazmoza czy toksokaroza.

Przyczyny

Jakie są przyczyny rozlanego zapalenie błony naczyniowej tylnego odcinka oka?

Najczęstszą przyczyną zapalenia tylnego odcinka błony naczyniowej są zakażenia pasożytnicze. Wśród innych przyczyn należy wymienić gruźlicę, boreliozę, kiłę, opryszczkę, półpasiec i cytomegalię oraz zakażenia związane z upośledzeniem odporności. Do zapalenia błony naczyniowej tylnego odcinka oka dochodzi również w przebiegu chorób układowych, np. sarkoidozy, oraz z powodu miejscowych stanów patologicznych, np. urazu oka (np. zapalenie współczulne drugiego oka). Spora część zapaleń tylnego odcinka zaliczana jest do idiopatycznych chorób o nieustalonej przyczynie. Zapalenia te mogą występować w jednym lub obojgu oczach.

Objawy

Jakie są objawy rozlanego zapalenie błony naczyniowej tylnego odcinka oka?

W trakcie choroby oko zazwyczaj pozostaje blade, nie występuje ból, natomiast pacjent stwierdza ubytek lub ubytki w polu widzenia. Może także dojść do utraty wzroku.

Diagnoza

Jak diagnozuje się rozlane zapalenie błony naczyniowej tylnego odcinka oka?

Po rozszerzeniu źrenic lekarz ocenia dno oka. Przy świeżym zapaleniu widać w nim skupione lub rozsiane, puszyste ogniska zapalenia. W toczącym się już dłużej zapaleniu dostrzegalne są płaskie, brunatne blizny. Dodatkowo można stwierdzić obecność mętów w komorze ciała szklistego, natomiast naczynia krwionośne, w których przebiega proces zapalny, są poszerzone i otoczone jakby pochewkami.

Leczenie

Jak leczy się rozlane zapalenie błony naczyniowej tylnego odcinka oka?

W przypadku zapalenia tylnego odcinka błony naczyniowej podaje się kortykosteroidy okołogałkowo w postaci zastrzyków. Tak podany lek działa od kilku tygodni do 3 miesięcy. W przypadku przewlekłego nawracającego zapalenia tylnego odcinka błony naczyniowej obiecująca jest najnowsza metoda leczenia, czyli podawanie doszklistkowe kortykosteroidów (zastrzyk lub wszczepienie specjalnych implantów zawierających powoli uwalniający się lek do komory ciała szklistego oka). Jeżeli zastosowanie leków miejscowych nie przynosi spodziewanych skutków, terapię miejscową można uzupełnić lub zastąpić ogólnym leczeniem kortykosteroidami. Leczenie doustne stosuje się w przewlekłym zapaleniu błony naczyniowej zagrażającym utratą wzroku.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się rozlanemu zapaleniu błony naczyniowej tylnego odcinka oka?

Bardzo ważna wydaje się świadomość pacjenta i systematyczne kontrole okulistyczne oraz niezwłoczne zgłaszanie się do specjalisty w każdym przypadku obniżenia ostrości widzenia.