Co to jest retinopatia cukrzycowa?

Retinopatia cukrzycowa to uszkodzenie siatkówki oka spowodowane długotrwałą cukrzycą. Może prowadzić do utraty wzroku. Objawy to np. niewyraźne widzenie, plamy przed oczami.

Przyczyny

Jakie są przyczyny retinopatii cukrzycowej?

Retinopatia cukrzycowa spowodowana jest wysokim poziomem cukru we krwi w przebiegu cukrzycy. Zbyt wysoki poziom z biegiem czasu może prowadzić do zablokowania drobnych naczyń krwionośnych odżywiających siatkówkę. W efekcie oko próbuje utworzyć nowe naczynia krwionośne, które nie rozwijają się prawidłowo.

Objawy

Jakie są objawy retinopatii cukrzycowej?

Na początku retinopatia cukrzycowa może nie dawać żadnych objawów. Ale gdy choroba postępuje, mogą pojawić się problemy z widzeniem. Wzrok staje się zamglony, występują trudności z czytaniem. Dodatkowo występują takie objawy jak: trudności z widzeniem w ciemności, ból lub zaczerwienie oczu. W skrajnych przypadkach może dojść do całkowitej utraty wzroku.

Diagnoza

Jak diagnozuje się retinopatię cukrzycową?

Aby zdiagnozować retinopatię cukrzycową, lekarz przeprowadza badanie dna oka, które polega na sprawdzeniu stanu naczyń krwionośnych w siatkówce.

Leczenie

Jak leczy się retinopatię cukrzycową?

W leczeniu retinopatii cukrzycowej najważniejszym krokiem jest utrzymanie poziomu cukru we krwi, ciśnienia krwi i cholesterolu na kontrolowanych poziomach. Schorzenie leczymy laseroterapią siatkówki, natomiast w ciężkich przypadkach przeprowadzana jest witrektomia. Witrektomia polega na usunięciu ciała szklistego. Może być także stosowane leczenie farmakologiczne we wstrzyknięciach do ciała szklistego.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się retinopatii cukrzycowej?

Retinopatia cukrzycowa to uszkodzenie oczu spowodowane cukrzycą. Można jej zapobiegać, dbając o prawidłową kontrolę poziomu cukru we krwi, ciśnienia krwi i cholesterolu. Regularne badania oczu są bardzo ważne — optyk może zauważyć pierwsze oznaki problemów.