Co to jest prosaki?

Prosaki to małe, białe lub żółte guzki, które pojawiają się na skórze. Są to zatkania gruczołów łojowych, zwykle nieszkodliwe i niebolesne. Mogą występować u osób w każdym wieku.

Przyczyny

Jakie są przyczyny prosaków?

Prosaki powstają, gdy skóra powyżej gruczołu łojowego zamyka się i gromadzi się łój. Czasem zdarza się, to gdy skóra jest zbyt tłusta, a czasem występują one bez żadnej oczywistej przyczyny. Nieodpowiednia pielęgnacja skóry oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków również mogą się przyczynić do powstania prosaków.

Objawy

Jakie są objawy prosaków?

Prosaki to małe, twarde, białe lub żółte kropki, które mogą pojawiać się na twarzy, głównie w okolicy oczu, nosa lub ust. Są niewielkie, często porównywalne w rozmiarze do ziarnka piasku lub drobnej grochu. Prosaki nie są bolesne i zazwyczaj nie powodują dyskomfortu. Mogą jedynie powodować lekkie napięcie skóry w miejscu ich występowania.

Diagnoza

Jak diagnozuje się prosaki?

Lekarz diagnozuje prosaki na podstawie wyglądu skóry. Nie są potrzebne żadne specjalne badania.

Leczenie

Jak leczy się prosaki?

Prosaki są najczęściej nieszkodliwe i nie wymagają leczenia. Jeżeli jednak przeszkadzają ze względów estetycznych, można je usunąć. W przypadku leczenia prosaków dermatolog może przeprowadzić delikatną procedurę, w której cienką igłę lub mały bisturi używa do nacięcia skóry i delikatnego wyciśnięcia prosaka. Nie powinno to być bolesne i zostawiać po sobie trwałe ślady.

Nie ma konkretnych leków na prosaki. Oczywiście, dermatolog może zalecić korzystanie z produktów do mycia twarzy i kremów, które mogą pomóc zapobiegać ich powstawaniu w przyszłości.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się prosakom?

Aby zapobiec powstawaniu prosaków, należy zachować prawidłową higienę skóry, która powinna obejmować regularne mycie twarzy łagodnym środkiem, unikanie tłustych kosmetyków. Warto postarać się nie dotykać twarzy rękami, które mogą przenosić bakterie, pić dużo wody i dbać o zdrową dietę, bo to także wpływa na kondycję skóry. Nie należy wyciskać prosaków, ponieważ może to skutkować rozprzestrzenieniem się bakterii.