Co to jest powierzchowne odmrożenie?

Powierzchowne odmrożenie to uszkodzenie skóry spowodowane wystawieniem na bardzo niską temperaturę. Skóra zaczyna być biała, szara lub żółta, staje się bardzo wrażliwa i może pękać. Zwykle dotyczy kończyn takich jak dłonie, stopy, nos, uszy.

Przyczyny

Jakie są przyczyny powierzchnownego odmrożenia?

Powierzchowne odmrożenie spowodowane jest niską temperaturą. Może się zdarzyć w wyniku długiego pobytu na zewnątrz w bardzo zimne dni, szczególnie jeśli jest mokro i wietrznie. Może być nasilone, jeśli ubiór nie jest dostosowany odpowiednio do temperatury.

Objawy

Jakie są objawy powierzchnownego odmrożenia?

Powierzchowne odmrożenie objawia się pieczeniem, świądem, bólem lub drętwieniem w miejscu odmrożenia. Skóra może być blada lub sina oraz szorstka w dotyku, czasem widoczne są pęcherze wypełnione płynem. W przypadku długotrwałego narażenia na zimno może dojść do utraty czucia.

Diagnoza

Jak diagnozuje się powierzchowne odmrożenie?

Diagnoza powierzchownego odmrożenia stawiana jest na podstawie wywiadu o okoliczności pojawienia się zmian oraz badania fizykalnego.

Leczenie

Jak leczy się powierzchowne odmrożenie?

Leczenie odmrożeń to proces stopniowy, który zaczyna się od powrotu do cieplejszego miejsca i podgrzewania obszaru. Można to zrobić na kilka sposobów, np. przez zanurzenie w ciepłej (niegorącej!) wodzie. Lekarz sprawdza, czy odmrożenie nie jest zaawansowane i jeśli jest to konieczne, przepisuje antybiotyki, by zapobiec infekcjom. W niektórych przypadkach mogą być potrzebne specjalistyczne kremy lub maści.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się powierzchownemu odmrożeniu?

Zawsze należy ubierać się ciepło na zimę, a przede wszystkim chronić głowę, ręce i stopy — to właśnie one najszybciej ulegają odmrożeniu. Warto pamiętać o stosowaniu kremów ochronnych na twarz. Nigdy nie należy ignorować uczucia zimna.