Co to jest potówka głęboka?

Potówka głęboka to zmiana skórna powstająca na skutek uszkodzenia przewodu wyprowadzającego gruczołu potowego występującego głęboko w skórze. Ten rodzaj potówek spotykany jest najczęściej w klimacie tropikalnym.

Przyczyny

Jakie są przyczyny potówki głębokiej?

Uszkodzenie przewodu wyprowadzającego gruczołu potowego występuje w obrębie lub poniżej granicy skórno-naskórkowej, czyli głęboko w skórze.

Objawy

Jakie są objawy potówki głębokiej?

Potówka głęboka występuje w skórze właściwej — najgłębszej warstwie skóry. W przypadku powtarzających się epizodów gruczoły potowe na większych obszarach skóry mogą być chronicznie zaognione i powodować uszkodzenie głębszych warstw skóry. Pojawiają się białawe grudki o średnicy 1–3 mm oraz częściowe lub całkowite zahamowanie wydzielania potu. Prowadzi to do zaburzeń mechanizmu termoregulacji.

Diagnoza

Jak diagnozuje się potówkę głęboką?

Podstawą prawidłowej diagnozy jest wywiad lekarski i badanie przedmiotowe skóry chorego.

Leczenie

Jak leczy się potówkę głęboką?

U osób z potówkami głębokimi konieczna jest wizyta u dermatologa, który zaleci zastosowanie antybiotyku.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się potówce głębokiej?

Profilaktyka powstawania potówek polega na właściwym przestrzeganiu zasad higieny osobistej oraz na zapobieganiu i hamowaniu nadmiernej potliwości.

Istotny jest właściwy ubiór dostosowany do panujących temperatur. Odzież powinna być przewiewna, wykonana z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów.