Co to jest pomenopauzalne zanikowe zapalenie pochwy?

Zanikowe zapalenie pochwy jest związane z obniżoną produkcją hormonów płciowych (zwłaszcza estrogenów), dlatego najczęściej chorują na nie kobiety w okolicach menopauzy – jednak nie tylko one. Drugim czynnikiem, który występuje u młodych kobiet, jest sztuczne zmniejszenie lub zahamowanie wydzielania estrogenów w przypadku np. operacji i/lub usunięcia jajników.

Przyczyny

Jakie są przyczyny pomenopauzalnego zanikowego zapalenia pochwy?

Zanikowe zapalenie pochwy po menopauzie jest spowodowane spadkiem poziomu hormonu kobiecego, estrogenu, który jest naturalną częścią starzenia się. Często to dotyka kobiety po menopauzie. Estrogen pomaga utrzymać wilgotność i zdrową strukturę pochwy. Bez niego, pochwa może stać się sucha, cienka i może łatwiej dość do zapalenia.

Objawy

Jakie są objawy pomenopauzalnego zanikowego zapalenia pochwy?

Objawy mogą obejmować uczucie suchości i dyskomfortu w pochwie, częstsze oddawanie moczu i infekcje układu moczowego, ból podczas seksu, zanikanie tkanek w obszarze intymnym oraz świąd czy pieczenie w okolicy pochwy.

Diagnoza

Jak diagnozuje się pomenopauzalne zanikowe zapalenie pochwy?

Lekarz może zdiagnozować pomenopauzalne zanikowe zapalenie pochwy na podstawie objawów, które opisujesz oraz badania ginekologicznego. Lekarz może również wykonać test w celu sprawdzenia poziomu estrogenu w twoim organizmie. Jeśli poziom jest niski, może to potwierdzić diagnozę.

Leczenie

Jak leczy się pomenopauzalne zanikowe zapalenie pochwy?

Leczenie pomenopauzalnego zanikowego zapalenia pochwy polega przede wszystkim na użyciu leków zawierających estrogen, który pomaga odbudować i nawilżyć tkankę pochwy. Można go stosować miejscowo, w postaci kremów, pierścieni lub tabletek dopochwowych. W razie konieczności lekarz może zalecić hormonalną terapię zastępczą, która polega na przyjmowaniu estrogenu doustnie. Leczenie jest indywidualne i dobiera się je w zależności od stopnia zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjentki.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się pomenopauzalnemu zanikowemu zapaleniu pochwy?

Pomenopauzalne zanikowe zapalenie pochwy to problem, który często dotyka kobiety po menopauzie. Można mu zapobiegać poprzez higienę intymną, unikanie drażniących produktów, noszenie bawełnianej bielizny oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ważna jest też regularna aktywność seksualna – pomaga ona utrzymać zdrowy poziom hormonów. Prawidłowy poziom estrogenów można również utrzymać poprzez stosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej zgodnie z zaleceniami lekarza.