Co to jest polip nosa?

Polipy nosa są miękkimi, bezbolesnymi, nienowotworowymi naroślami na wyściółce przewodów nosowych lub zatok. Zwisają w dół jak łezki lub winogrona. Mogą występować pojedynczo lub mnogo. Nie są groźne dla zdrowia, jednak mogą utrudniać oddychanie.

Przyczyny

Jakie są przyczyny polipa nosa?

Polipy nosa są związane z podrażnieniem i obrzękiem (stanem zapalnym) wyściółki przewodów nosowych i zatok, który trwa dłużej niż 12 tygodni (przewlekłe zapalenie zatok). Są związane także z astmą, nawracającymi infekcjami, alergiami, nadwrażliwością na leki lub pewnymi zaburzeniami immunologicznymi.

Objawy

Jakie są objawy polipa nosa?

Małe polipy nosa mogą nie powodować objawów. Większe narośla lub grupy polipów nosa mogą blokować drogi nosowe i prowadzić do problemów z oddychaniem, utraty węchu i częstych infekcji.

Powszechne oznaki i objawy przewlekłego zapalenia zatok z polipami nosa obejmują:
– katar;
– utrzymującą się duszność;
– kapanie z nosa;
– osłabienie lub utratę zmysłu węchu;
– utratę zmysłu smaku;
– ból twarzy lub ból głowy;
– ból górnych zębów;
– uczucie ucisku na czole i twarzy;
– chrapanie;
– częste krwawienia z nosa.

Diagnoza

Jak diagnozuje się polip nosa?

W celu zdiagnozowania polipów nosa zalecane jest przeprowadzenie badania laryngologicznego. Laryngolog wykonuje rynoskopię przednią, w którym polipy większych rozmiarów są widoczne. Dodatkowo można wykonać fiberoskopię, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Badania te umożliwiają na dokładną lokalizację polipów.

Leczenie

Jak leczy się polip nosa?

W leczeniu polipów nosa mogą być wykorzystywane glikokortykosteroidy donosowe, które działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Czasami może być konieczne podanie kortykosteroidów doustnie lub do wstrzykiwań. W przypadku, gdy polipy są dużych rozmiarów lub jest ich wiele, należy rozważyć usuwanie zabiegowe.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się polipowi nosa?

Istnieje możliwość zmniejszenia ryzyka rozwoju polipa w nosie. W tym celu zaleca się: leczenie alergii lub astmy (przez skuteczne dobranie leków i stosowanie się do zaleceń lekarza), zadbanie o prawidłową higienę nosa, unikanie podrażnień nosa, stosowanie nawilżaczy powietrza.