Co to jest polineuropatia alkoholowa?

Polineuropatia alkoholowa to uszkodzenie nerwów spowodowane spożywaniem alkoholu. Może to powodować ból, osłabienie mięśni, drętwienie lub zaburzenia czucia, zazwyczaj w rękach i nogach.

Przyczyny

Jakie są przyczyny polineuropatii alkoholowej?

Główną przyczyną polineuropatii alkoholowej jest nadmierne i długotrwałe spożywanie alkoholu, co prowadzi do niedoboru witamin, zwłaszcza witaminy B1. Polineuropatia może też być efektem bezpośredniego toksycznego działania alkoholu na nerwy.

Objawy

Jakie są objawy polineuropatii alkoholowej?

Objawy polineuropatii alkoholowej to mrowienie lub uczucie pieczenia w kończynach, najczęściej nogach, często rozpoczynające się od palców. Może też wystąpić ból, osłabienie lub drżenie mięśni oraz problemy z chodzeniem. Czasami mogą wystąpić problemy z utrzymaniem równowagi.

Diagnoza

Jak diagnozuje się polineuropatię alkoholową?

W celu rozpoznania polineuropatii alkoholowej lekarz może zadać pytania o nawyki picia i sprawdzić, czy występują charakterystyczne objawy, takie jak osłabienie mięśni, drętwienie lub ból. Prawdopodobnie zostanie wykonane badanie neurologiczne. Mogą też być potrzebne dodatkowe testy, takie jak badanie krwi.

Leczenie

Jak leczy się polineuropatię alkoholową?

Polineuropatia alkoholowa to uszkodzenie nerwów spowodowane długotrwałym nadużywaniem alkoholu. Po pierwsze, ważne jest całkowite zaprzestanie picia alkoholu. Leczenie obejmuje też uzupełnienie braków witamin, zwłaszcza witaminy B1, która jest kluczowa dla zdrowia nerwów. Mogą być przepisywane leki na ból, np. leki przeciwpadaczkowe czy antydepresanty, które pomagają w łagodzeniu bólu neuropatycznego. W razie potrzeby może być zalecana rehabilitacja fizjoterapia, aby poprawić siłę mięśni i koordynację ruchów.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się polineuropatii alkoholowej?

Polineuropatia alkoholowa to uszkodzenie nerwów spowodowane nadmiernym piciem alkoholu. Aby jej zapobiec, najważniejsze jest ograniczenie (lub całkowite zrezygnowanie) z alkoholu. Regularne ćwiczenia i zdrowe, zbilansowane odżywianie (w tym produkty bogate w witaminę B, tzn. produkty zbożowe, jaja, mięso) mogą też pomóc.