Co to jest pierwotna nadczynność przytarczyc?
Pierwotna nadczynność przytarczyc to choroba, w której gruczoły przytarczyczne wytwarzają zbyt dużo hormonu przytarczyc (parathormonu). Skutkuje to wysokim poziomem wapnia we krwi, co może powodować różne problemy zdrowotne. Pierwotna nadczynność przytarczyc zazwyczaj występuje z powodu nienowotworowego gruczolaka na gruczole, inną przyczyną może być powiększenie (hiperplazja) co najmniej dwóch gruczołów przytarczycznych.
Przyczyny
Jakie są przyczyny pierwotnej nadczynności przytarczyc?
Najczęstszą przyczyną pierwotnej nadczynności przytarczyc jest łagodny rozrost jednego z gruczołów (tzw. gruczolak), co skutkuje zwiększoną produkcją i wydzielaniem parathormonu (PTH). Znacznie rzadziej za nadmierne wydzielanie parathormonu może odpowiadać przerost wszystkich gruczołów, a bardzo rzadko rak przytarczyc. Nadczynność przytarczyc może być uwarunkowana genetycznie i występować rodzinnie. Najczęściej pierwotna nadczynność przytarczyc występuje w szóstej dekadzie życia.
Objawy
Jakie są objawy pierwotnej nadczynności przytarczyc?
W początkowej fazie choroby nadczynność przytarczyc zwykle przebiega bezobjawowo. Objawy rozwijają się powoli i są niecharakterystyczne. Należą do nich: osłabienie, zmęczenie, zaburzenia depresyjne, zaparcia, nudności i wymioty, bóle brzucha, osłabienie siły mięśniowej, zwiększone pragnienie i zwiększona ilość oddawanego moczu, bóle w okolicy lędźwiowej i obecność krwi w moczu, bóle kostne, złamania patologiczne.
Diagnoza
Jak diagnozuje się pierwotną nadczynność przytarczyc?
Po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta, w pierwszej kolejności lekarz wykona badanie stężenia wapnia całkowitego i/lub zjonizowanego, fosforanów i parathormonu we krwi. Dla pierwotnej nadczynności przytarczyc charakterystyczne jest zwiększone stężenie wapnia i parathormonu oraz zmniejszone stężenie fosforanów. Do badań uzupełniających zalicza się ocenę dobowego wydalania wapnia z moczem i stężenie witaminy D w surowicy.
Początkowo wykonuje się badanie ultrasonograficzne (USG) szyi, pozwalające w niektórych przypadkach uwidocznić powiększoną zmianę ogniskową. Ważnym badaniem obrazowym jest scyntygrafia przytarczyc.
W trakcie diagnostyki pierwotnej nadczynności przytarczyc ocenia się także możliwe powikłania choroby, wykonując następujące badania:
– oznaczenie stężenia kreatyniny w surowicy (ocena funkcji nerek),
– USG jamy brzusznej (ocena pod kątem obecności kamicy nerkowej),
– badanie densytometryczne nasady bliższej kości udowej, kręgosłupa lędźwiowego i kości przedramienia (ocena pod kątem osteoporozy).
Leczenie
Jak leczy się pierwotną nadczynność przytarczyc?
Osoby, u których stwierdza się jedno z wymienionych kryteriów: wiek poniżej 50. roku życia, niewydolność nerek, istotnie zwiększone stężenie wapnia w surowicy krwi, kamica nerkowa, osteoporoza, złamania kości kwalifikowane są do zabiegu chirurgicznego. Zakres i rodzaj operacji ustala chirurg na podstawie obrazu klinicznego i wyniku badań obrazowych.
Osoby, które nie wyraziły zgody na leczenie operacyjne lub nie zostały do niego zakwalifikowane, wymagają stałego nadzoru w poradni endokrynologicznej:
– W celu zmniejszenia ryzyka hiperkalcemii należy unikać pewnych leków (np. tiazydowe leki moczopędne, sole litu), unikać diety bogatowapniowej (>1000 mg/dobę). W wybranych przypadkach można stosować leczenie farmakologiczne.
– W celu zmniejszenia ryzyka powikłań nerkowych należy przede wszystkim dbać o odpowiednie nawodnienie (minimum 2 l wody/dobę).
– W celu zmniejszenia ryzyka powikłań kostnych należy dbać o odpowiedni wysiłek fizyczny, przy stwierdzonym niedoborze witaminy D stosować odpowiednią suplementację oraz rozważyć wskazania do stosowania leków z grupy bisfosfonianów.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się pierwotnej nadczynności przytarczyc?
Nie istnieją metody profilaktyki pierwotnej nadczynności przytarczyc.