Co to jest ostre zapalenie wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest zapaleniem wyrostka, który wystaje z okrężnicy w prawej dolnej części brzucha. Zapalenie wyrostka robaczkowego powoduje ból w prawym dolnym podbrzuszu.

Przyczyny

Jakie są przyczyny ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego?

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego prawdopodobnie spowodowane jest blokadą w wyściółce wyrostka, która prowadzi do zakażenia. Przyczyną zatkania wyrostka mogą być kamienie kałowe, obrzęk tkanki chłonnej, guzowate zmiany rozwijające się w jego świetle lub pasożyty przewodu pokarmowego zatykające jego światło (np. tasiemce).

Objawy

Jakie są objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego?

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego mogą obejmować:
– nagły ból, który zaczyna się po prawej stronie podbrzusza;
– nagły ból, który zaczyna się w okolicy pępka i często przesuwa się do prawej dolnej części brzucha;
– ból, który nasila się podczas kaszlu, chodzenia lub wykonywania innych gwałtownych ruchów;
– nudności i wymioty;
– utratę apetytu;
– niską gorączkę, która może się pogarszać w miarę postępu choroby;
– zaparcie lub biegunkę;
– wzdęcia brzucha.

Diagnoza

Jak diagnozuje się ostre zapalenie wyrostka robaczkowego?

W celu postawienia diagnozy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego konieczne jest dokładne badanie jamy brzusznej, które polega na wielokrotnych uciskach brzucha, w tym także okolicy bolesnej. Wykonuje się również badanie krwi (sprawdzenie poziomu parametrów stanu zapalnego). Badaniami obrazowymi stosowanymi dodatkowo w rozpoznaniu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego są: USG jamy brzusznej i miednicy oraz tomografia komputerowa.

Leczenie

Jak leczy się ostre zapalenie wyrostka robaczkowego?

Leczenie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego polega na chirurgicznym jego usunięciu. Zabieg wykonuje się metodą laparoskopową lub techniką tradycyjną z otwarciem jamy brzusznej. Wykonywane są one przy znieczuleniu ogólnym. Zazwyczaj stosuje się również antybiotykoterapię.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się ostremu zapaleniu wyrostka robaczkowego?

Nie istnieją metody zapobiegania oraz zmniejszania ryzyka zachorowania na ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. W przypadku wystąpienia typowych dla niego objawów (silny ból brzucha) należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.