Co to jest ostre zapalenie krtani?
Ostre zapalenie krtani to krótkotrwały stan zapalny krtani spowodowany infekcją wirusową podobną do tej, która powoduje przeziębienie, nadwyrężeniem głosu (krzyczenie, nadużywanie głosu) lub infekcją bakteryjną. W przypadku zapalenia krtani struny głosowe ulegają zapaleniu lub podrażnieniu. Powoduje to pojawienie się chrypki, a niekiedy nawet tymczasową utratę głosu.
Przyczyny
Jakie są przyczyny ostrego zapalenia krtani?
Bardzo często zapalenie krtani jest wywołane zwykłą infekcją wirusową, jednak nie zawsze. Przyczyną mogą być też inne, trudniejsze do wyeliminowania czynniki: nadkażenie bakteryjne, intensywne, nagłe nadwyrężanie głosu.
Przyczyny zapalenia krtani to m.in.:
– przewlekłe stany zapalne w obrębie górnych dróg oddechowych (przewlekłe zapalenie nosa i zatok przynosowych, przewlekłe zapalenie gardła);
– refluks żołądkowo- krtaniowy i – gardłowy;
– palenie papierosów (palenie czynne i bierne);
– alergia;
– zanieczyszczenie powietrza;
– częste przebywanie w pomieszczeniach, gdzie jesteśmy narażeni na wdychanie oparów chemicznych;
– długotrwałe przyjmowanie sterydów wziewnych i innych leków wysuszających błonę śluzową krtani.
Objawy
Jakie są objawy ostrego zapalenia krtani?
Najczęstsze objawy to uczucie pieczenia i pobolewania gardła. Mogą pojawić się również: kaszel, podwyższona temperatura ciała, chrypka, zmiana barwy głosu. U dzieci i osób starszych w przebiegu choroby czasami występuje również duszność.
Diagnoza
Jak diagnozuje się ostre zapalenie krtani?
W prawidłowym leczeniu tego schorzenia kluczowe jest prawidłowe rozpoznanie. Często wystarcza standardowy wywiad lekarski oraz badanie laryngologiczne. Specjalistyczne badanie krtani przeprowadza się przy pomocy fiberoskopii (cienką „rurkę” z kamerą wprowadza się pacjentowi przez nos do tylnej części gardła i dalej do krtani, badanie zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, ale nie jest to konieczne). Można wówczas dobrze ocenić budowę krtani oraz ruch fałdów (strun) głosowych podczas mówienia. Jeśli to konieczne to, zleca się pobranie wycinków do badania histopatologicznego, a także tomografię komputerową.
Leczenie
Jak leczy się ostre zapalenie krtani?
W związku z wirusową etiologią choroby leczenie jest głównie objawowe (leki przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe, mukolityczne). W razie wystąpienia obrzęku zaleca się włączenie glikokortykosteroidów. W przebiegu ostrego nieżytowego zapalenia krtani może dojść do nadkażenia bakteryjnego. Konieczne jest wtedy wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się ostremu zapaleniu krtani?
Aby zapobiec ostremu zapaleniu krtani, warto unikać palenia, utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza i unikać nadmiernego wysiłku głosowego.