Co to jest odmiedniczkowe zapalenie nerek?

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest nagłym i ciężkim zakażeniem nerek. Jest wynikiem wniknięcia patogenów do układu moczowego, co może powodować różne nieprzyjemne objawy. Gdy występują powtarzające się lub uporczywe ataki, stan ten nazywany jest przewlekłym odmiedniczkowym zapaleniem nerek.

Przyczyny

Jakie są przyczyny odmiedniczkowego zapalenia nerek?

Odmiedniczkowe zapalenie nerek wywołane jest najczęściej przez infekcję bakteryjną, rzadziej wirusową lub grzybiczą. Infekcja zazwyczaj rozpoczyna się w dolnych drogach moczowych jako zakażenie układu moczowego. Może być również przeniesione przez krew. Czynnikami ryzyka są: utrudniony odpływ moczu (kamienie nerkowe, przerost prostaty, wady wrodzone), cewnikowanie w pęcherzu moczowym, cukrzyca, ciąża.

Objawy

Jakie są objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek?

Objawy pojawiają się zwykle w ciągu dwóch dni od zakażenia. Do typowych objawów należą:
– gorączka powyżej 38,9°C;
– ból w nadbrzuszu, plecach, boku lub pachwinie;
– bolesne lub piekące oddawanie moczu;
– ropa lub krew w moczu;
– częste oddawanie moczu;
– mocz o rybim zapachu.

Diagnoza

Jak diagnozuje się odmiedniczkowe zapalenie nerek?

W celu rozpoznania odmiedniczkowego zapalenia nerek istotne znaczenie mają badania krwi i moczu. W przypadku tego schorzenia często występuje białkomocz i krwiomocz. W badania krwi podniesione są parametry stanu zapalnego: CRP i OB. W celu potwierdzenia diagnozy należy wykonać badanie obrazowe- USG.

Leczenie

Jak leczy się odmiedniczkowe zapalenie nerek?

Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek polega na odpowiednio dobranej antybiotykoterapii. Najczęściej lekiem pierwszego wyboru jest cyprofloksacyna. W leczeniu objawów (gorączki, bólu) można stosować leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz w celu zapobiegania odwodnieniu pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się odmiedniczkowemu zapaleniu nerek?

Profilaktyka zachorowania na odmiedniczkowe zapalenie nerek polega głównie na unikaniu czynników ryzyka. Zaleca się spożywanie odpowiedniej ilości wody, aby zwiększyć diurezę, co może pomóc w wymywaniu bakterii. Ważne jest również dbanie o higienę osobistą, która może pomóc zmniejszyć ryzyko zakażenia.