Co to jest nowotwór złośliwy kości i chrząstki stawowej kończyn?

Nowotwory tkanki kostnej i chrząstki stanowią zróżnicowaną grupę nowotworów. Nowotwory złośliwe kości i chrząstek stawowych są rzadkim nowotworem stanowiącym u mężczyzn około 0,2% zachorowań u obu płci.

Przyczyny

Jakie są przyczyny nowotworu złośliwego kości i chrząstki stawowej kończyn?

W zdecydowanej większości przypadków rak kości jest konsekwencją przerzutów z innych narządów zaatakowanych przez nowotwór. Przy przerzutowym nowotworze kości, ogniskiem pierwotnym często jest rak sutka, prostaty, żołądka, tarczycy, nerki, płuc czy pęcherza moczowego.

Objawy

Jakie są objawy nowotworu złośliwego kości i chrząstki stawowej kończyn?

Początkowo nowotwór kości nie daje żadnych objawów. Jako pierwszy i najbardziej typowy objaw pojawia się ból kości. Dolegliwości bólowe nierzadko nasilają się w nocy, w czasie odpoczynku. U chorego obserwuje się spadek masy ciała, a w badaniach krwi stwierdzana jest niedokrwistość. Rzadko są powiększone regionalne węzły chłonne. Wraz z zaawansowaniem choroby objęta nią kończyna może ulec zniekształceniu – przyczynia się do tego z jednej strony rozwijający się guz, a z drugiej obrzęk. Konsekwencją nowotworu kości staje się spadek sprawności chorej kończyny. Mogą pojawić się przykurcze, mrowienia, stan zapalny z ociepleniem kończyny. Chorobie towarzyszy również wysokie ryzyko złamań.

Diagnoza

Jak diagnozuje się nowotwór złośliwy kości i chrząstki stawowej kończyn?

Jako pierwsze, tak jak w przypadku stawiania każdego rozpoznania, przeprowadzane jest badanie podmiotowe i przedmiotowe. Kluczowe w diagnozie nowotworu kości są badania obrazowe. Początkowo wykonywane jest RTG. Jeśli sugeruje ono guza kości, chorego kieruje się na rezonans magnetyczny (MR). Jest on badaniem z wyboru w stopniowaniu miejscowym zmiany. Pozwala na wizualizację zajęcia szpiku kostnego, stawów i stosunku do struktur otaczających.

Jeśli RTG sugeruje rozpoznanie pierwotnego guza kości, należy wykonać scyntygrafię kości w celu wykluczenia zmian przerzutowych i określenia rozległości guza. Dodatkowych informacji diagnostycznych może dostarczyć tomograf komputerowy (TK). Badanie wykazuje wewnątrzguzowe zwapnienia i skostnienia.

PET-TK jest przydatne w ocenie stopnia zaawansowania choroby przed rozpoczęciem leczenia i w jego trakcie, jeśli wyniki innych badań są niejednoznaczne. PET-TK stosowane jest także przy podejrzeniu obecności rozsianych ognisk chorobowych w układzie kostnym, np. przy bólu wywołanym przerzutami do kości. Ostateczne rozpoznanie daje biopsja – pobranie materiału do badań pod mikroskopem. Biopsję guza kości powinno się wykonać pod kontrolą badań obrazowych – np. USG w przypadku powierzchownych guzów kości.

Leczenie

Jak leczy się nowotwór złośliwy kości i chrząstki stawowej kończyn?

Leczenie nowotworu kości ma charakter skojarzony. U chorego przeprowadza się zabieg operacyjny, polegający na usunięciu ogniska chorobowego wraz z marginesem zdrowych tkanek. W przypadku zaawansowanych zmian operacje są rozległe, w ciężkich sytuacjach wiążą się z koniecznością wycięcia dużego fragmentu kości, a nawet z amputacją kończyny. Następnie stosuje się terapię uzupełniającą, czyli chemio- i radioterapię. Po leczeniu ważna jest skuteczna rehabilitacja, której celem jest usprawnienie chorej kończyny.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się nowotworowi złośliwemu kości i chrząstki stawowej kości?

Metody zapobiegania wystąpieniu nowotworu złośliwego kości i chrząstki stawowej kończyn nie są znane.