Co to jest nowotwór odbytnicy?

Nowotwór odbytnicy jest chorobą, w której złośliwe (nowotworowe) komórki tworzą się w tkankach odbytnicy. Nowotwór objawia się głównie krwawieniem i bólem odbytu. Choroba głównie dotyka osób pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. Rak odbytnicy należy do jednych z najczęściej diagnozowanych nowotworów, a zachorowalność na niego stale wzrasta.

Przyczyny

Jakie są przyczyny nowotworu odbytnicy?

Przyczyną nowotworu jest mutacja w komórkach prowadząca do ich nadmiernej proliferacji, tworzenia się guzów i naciekania na inne pobliskie tkanki. Nie jest w pełni jasne, co powoduje mutacje. Prawdopodobnie część mutacji może być przekazywana z rodziców na dzieci. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na raka odbytnicy są występowanie w rodzinie raka okrężnicy lub odbytnicy oraz przewlekłe choroby zapalne jelita grubego i odbytnicy, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna.

Objawy

Jakie są objawy nowotworu odbytnicy?

Oznaki i objawy raka odbytnicy obejmują:
– zmianę nawyków jelitowych, np. biegunkę, zaparcia lub częstsze wypróżnienia;
– krwawienie utajone lub jawne;
– ciemno bordową lub jaskrawo czerwoną krew w stolcu;
– wąski stolec;
– uczucie, że jelito nie opróżnia się całkowicie;
– ból brzucha;
– niewyjaśniona utrata wagi;
– osłabienie lub zmęczenie.

Objawy występują najczęściej w rozwiniętej zaawansowanej chorobie, dlatego warto zadbać o profilaktykę szczególnie w grupach o podwyższonym ryzyku zachorowania.

Diagnoza

Jak diagnozuje się nowotwór odbytnicy?

Diagnoza opiera się na podstawie takich badań jak: badanie palpacyjne, kolonoskopia, badania histopatologiczne pobranego wycinka, USG jamy brzusznej, USG przez odbyt, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny. Dodatkowo wykonuje się badania laboratoryjne w kierunku oceny poziomu markera nowotworowego CEA.

Leczenie

Jak leczy się nowotwór odbytnicy?

Leczenie dobiera się indywidualnie do każdego pacjenta w zależności od jego stanu odżywienia, wieku i przebiegu choroby. Leczenie nowotworu odbytnicy polega często na terapii skojarzonej. Stosuje się metody chirurgiczne takie jak np. miejscowe wycięcie, operacja sposobem Hartmanna, amputacja brzuszno-kroczowa odbytnicy sposobem Miles’a. Inne metody: chemioterapia, radioterapia, terapia lekami celowanymi, leczenie paliatywne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się nowotworowi odbytnicy?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy: dbać o profilaktykę (badania przesiewowe), regularnie ćwiczyć (co najmniej 30 minut dziennie), stosować zdrową dietę bogatą w różnorodne owoce, warzywa i pełne ziarna, dbać o właściwą wagę, unikać używek (rzucić palenie, ograniczyć alkohol).