Co to jest niedobór sodu?

Niedobór sodu, znany także jako hiponatremia, to stan charakteryzujący się niskim stężeniem sodu w organizmie. Sól ta jest potrzebna do utrzymania równowagi płynów w organizmie.

Przyczyny

Jakie są przyczyny niedoboru sodu?

Niedobór sodu może wystąpić, gdy organizm traci zbyt dużo wody lub w przypadku picia zbyt dużej ilości wody. Może to nastąpić na przykład w przypadku intensywnej aktywności fizycznej, gdy podczas pocenia się organizm traci elektrolity, które nie są odpowiednio uzupełniane. Niektóre leki, choroby nerek czy problem z sercem mogą również powodować utratę sodu.

Objawy

Jakie są objawy niedoboru sodu?

Niedobór sodu w organizmie może objawiać się różnymi symptomami. Mogą to być nudności i wymioty, bóle głowy, zmęczenie i brak energii, zaburzenia snu. W poważniejszych przypadkach pacjent może odczuwać dezorientację, utratę równowagi, skurcze mięśni oraz drgawki. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty świadomości.

Diagnoza

Jak diagnozuje się niedobór sodu?

Lekarz, aby sprawdzić poziom sodu w organizmie, zleca badanie krwi. Dodatkowo może zlecić badanie moczu. W zależności od wyników lekarz może postawić diagnozę niedoboru sodu.

Leczenie

Jak leczy się niedobór sodu?

Leczenie niedoboru sodu zależy od przyczyny tego stanu. Głównym elementem jest przywrócenie odpowiedniego poziomu sodu w organizmie. Jeżeli niedobór wynika ze zbyt małego spożycia sodu, może być wystarczające zwiększenie ilości tego pierwiastka w diecie. Lekarz może też zalecić ograniczenie spożycia płynów, aby zapobiec dalszemu obniżeniu poziomu sodu. W przypadku poważniejszego niedoboru sodu może być konieczne, podanie soli fizjologicznej dożylnie. Przy leczeniu niedoboru sodu ważne jest, aby ustalić przyczynę takiego stanu.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się niedoborowi sodu?

Niedoborowi sodu można zapobiegać, spożywając zbilansowaną dietę, która zawiera odpowiednią ilość tego pierwiastka. Do produktów bogatych w sód należą między innymi: wędliny, sery, solone przekąski i fast food. Ważny jest również nawyk regularnego picia wody, wypijając co najmniej 2 litry wody dziennie. Należy unikać jednak nadmiernego spożycia soli, które może prowadzić do innych problemów zdrowotnych, jak nadciśnienie.