Co to jest niedobór koenzymu q10?
Niedobór koenzymu Q10, czyli inaczej niskie jego stężenie może mieć negatywny wpływ na organizm. Koenzym Q10 jest istotnym składnikiem łańcucha oddechowego, który naturalnie jest wytwarzany przez nasz organizm. Katalizuje on reakcje chemiczne zachodzące w naszym organizmie na poziomie komórkowym.
Przyczyny
Jakie są przyczyny niedoboru koenzymu q10?
Przyczyny niedoboru koenzymu Q10 są różne. Fizjologicznie koenzym Q10 syntetyzowany jest w wątrobie przy udziale witamin z grupy B. Wraz z wiekiem spada zdolność biosyntezy koenzymu Q10, co przy zwiększonym zapotrzebowaniu z powodu stresu, może prowadzić do jego niedoboru. Inne przyczyny obejmują: pierwotny niedobór CoQ10 z powodu mutacji w genach związanych z syntezą i wykorzystaniem CoQ10 (geny COQ), niewłaściwa dieta (uboga w witaminy z grupy B), przyjmowanie niektórych leków (np. leki przeciwnowotworowe, statyny), zaburzenia pracy jelit, inne schorzenia (np. cukrzyca).
Objawy
Jakie są objawy niedoboru koenzymu q10?
Objawy niedoboru koenzymu Q10 obejmują:
przewlekłe zmęczenie, ból mięśni, problemy z zasypianiem, brak apetytu, spadek odporności i wytrzymałości fizycznej, bóle głowy, problemy z koordynacją i równowagą, zespół nerczycowy, choroby serca.
Diagnoza
Jak diagnozuje się niedobór koenzymu q10?
Rozpoznanie opiera się na podstawie wywiadu lekarskiego z pacjentem, badaniach fizykalnych oraz laboratoryjnych. Wykonuje się oznaczenie we krwi poziomu koenzymu Q10 oraz badania genetyczne.
Leczenie
Jak leczy się niedobór koenzymu q10?
W zależności od zdiagnozowanej przyczyny niedoboru CoQ10 lekarz ustala odpowiednia leczenie. U osób z rozpoznanym pierwotnym niedoborem, stosowane są wysokie dawki suplementów CoQ10, aby ograniczyć progresję choroby i zniwelować niektóre objawy. Najczęściej jednak przyczyny choroby są inne, dlatego lekarz może zalecić zmianę diety. Bogatym źródłem CoQ10 są: tłuste ryby, mięso wołowe, drób, pietruszka, szpinak. Lekarz może również zalecić stosowanie doustnych suplementów.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się niedoborowi koenzymu q10?
Aby zapobiegać niedoborom koenzymu Q10, należy dbać o zdrowy styl życia i badania profilaktyczne. Ważne jest, aby: stosować zdrową dietę bogatą w CoQ10 oraz witaminy z grupy B, uprawiać regularną aktywność fizyczną, wypracować metody zarządzania stresem. Osoby z grup o podwyższonym ryzyku niedoboru powinny kontrolować poziom CoQ10 (np. pacjenci przyjmujący statyny).