Co to jest międzybłoniak opłucnej?

Międzybłoniak opłucnej jest rodzajem rzadkiego złośliwego nowotworu, który rozwija się w opłucnej, cienkiej błonie wyściełającej płuca i jamę klatki piersiowej. Gdy włókna azbestowe utkną w wyściółce płuc, mogą powodować zapalenie i blizny. Guzy, które tworzą się w opłucnej są znane jako międzybłoniak opłucnej.

Przyczyny

Jakie są przyczyny międzybłoniaka opłucnej?

Główną przyczyną zachorowań na międzybłoniaka opłucnej jest kontakt z azbestem, głównie azbestem niebieskim (krokidoitem) ze względu na budowę jego włókien – cieńszą i dłuższą od innych odmian materiału. Ryzyko zależy zarówno od intensywności narażenia, jego czasu, jak i stosowania środków ochrony osobistej, takich jak np. maski.

Objawy

Jakie są objawy międzybłoniaka opłucnej?

Najczęstszym objawem towarzyszącym międzybłoniakowi opłucnej jest ból w klatce piersiowej. W niektórych przypadkach mogą się pojawić także duszność oraz kaszel. W przypadku agresywnego przebiegu i znacznego stopnia zaawansowania może dojść do zniekształcenia klatki piersiowej na skutek rozrastającego się guza.

Diagnoza

Jak diagnozuje się międzybłoniaka opłucnej?

Międzybłoniak opłucnej jest diagnozowany na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego. W ramach badania podmiotowego przeprowadzany jest wywiad, a pacjent jest pytany o narażenie na kontakt z azbestem oraz odczuwane dolegliwości w klatce piersiowej i duszność. Badanie przedmiotowe polega na ocenie stanu układu oddechowego i klatki piersiowej. Pierwsze podejrzenie międzybłoniaka opłucnej może zostać wysunięte już po wykonaniu badania RTG klatki piersiowej i zlokalizowaniu płynu w jamie opłucnej. Najdokładniejszy obraz uzyskuje się dopiero po wykonaniu tomografii komputerowej. W przypadku kwalifikacji do leczenia chirurgicznego zleca się także rezonans magnetyczny.

Leczenie

Jak leczy się międzybłoniaka opłucnej?

Szansę wyleczenia stwarza leczenie chirurgiczne, w ramach którego przeprowadza się doszczętny zabieg chirurgiczny (zewnątrzopłucnową pleuropneumonektomię) albo oszczędzającą płuco – pleurektomię lub dekortykację. W niektórych przypadkach konieczne może być także wycięcie przepony i osierdzia.

Leczenie operacyjne może być uzupełniane przez radioterapię, która wykonywana jest także u chorych niezakwalifikowanych do zabiegu chirurgicznego. Z kolei chemioterapia stosowana jest jedynie w przypadku najbardziej zaawansowanych postaci nowotworu i nie przynosi znacznych rezultatów, poza niewielkim, krótkotrwałym regresem guza. Do leków cytotoksycznych wykorzystywanych w terapii należą: antracykliny (doksorubicyna, epirubicyna), pochodne platyny (cisplatyna, karboplatyna) oraz antymetabolity (metotreksat, gemcytabina, pemetreksed).

Zapobieganie

Jaki zapobiega się międzybłoniakowi opłucnej?

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania wystąpieniu międzybłoniaka jest unikanie poddania się ekspozycji na czynniki wywołujące powstanie choroby.