Co to jest łuszczyca grudkowa?

Łuszczyca grudkowa (kropelkowata) to uwarunkowana genetycznie, rzadka odmiana łuszczycy. Objawia się punktowymi zmianami w kształcie kropelek głównie w okolicach tułowia, kolan i łokci. Zmiany te pojawiają się najczęściej po przebytych infekcjach bakteryjnych, zazwyczaj po paciorkowcowym zapaleniu gardła. Na ten rodzaj łuszczycy chorują głównie dzieci oraz młode osoby poniżej 30 roku życia.

Przyczyny

Jakie są przyczyny łuszczycy grudkowej?

Przyczyny łuszczycy nie są do końca poznane. Uważa się, że na rozwój choroby mają czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe. Występowanie łuszczycy w rodzinie oraz słaba odporność organizmu są to główne czynniki ryzyka. Łuszczycę grudkową najczęściej wywołuje przebyte zakażenie paciorkowcowe, czyli np. angina.

Objawy

Jakie są objawy łuszczycy grudkowej?

Łuszczyca grudkowa w pierwszej fazie choroby objawia się różowo-czerwonymi grudkami występującymi na całym ciele — głównie w okolicach tułowia, kolan oraz łokci. Następnie zmiany skórne powiększają się i stają się srebrzystymi blaszkami. Dodatkowo w okresie zaostrzeń chorzy mogą odczuwać swędzenie.

Diagnoza

Jak diagnozuje się łuszczycę grudkową?

Diagnostyka opiera się przede wszystkim na wywiadzie lekarskim, ocenie stanu skóry, skóry głowy i paznokci. Niekiedy wykonuje się także biopsję skóry, co umożliwia mikroskopową ocenę tkanki skóry i pomaga ustalić rodzaj łuszczycy. Lekarz może zlecić również pobranie wymazu z gardła oraz badania krwi.

Leczenie

Jak leczy się łuszczycę grudkową?

W terapii łuszczycy stosuje się leczenie miejscowe, ogólne lub terapię skojarzoną. Możliwości leczenia łuszczycy grudkowej często obejmują fototerapię lub leczenie doustne. Na podstawie nasilenia objawów i potrzeby pacjenta lekarz może zalecić także stosowanie leku biologicznego lub kombinację leczenia. Łuszczyca grudkowa zwykle ustępuje samoistnie po kilku tygodniach lub przemienia się w przewlekłą postać łuszczycy plackowatej.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się łuszczycy grudkowej?

Warto unikać czynników, które mogłyby spowodować wystąpienie lub zaostrzyć zmiany skórne. Należy uważać na różnego rodzaju infekcje bakteryjne oraz ogniska zapalne, ograniczyć używki, odstawić niektóre leki. Trzeba również zadbać o nawilżenie skóry poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków.