Co to jest łupież?

Łupież to powszechny problem dotykający owłosionej skóry głowy. Choroba objawia się nadmiernym łuszczeniem zrogowaciałej skóry naskórka. Wyróżnia się typy łupieżu: suchy, tłusty (łojotokowy), biały oraz pstry (spowodowany zakażeniem grzybem Malassezia Furfur).

Przyczyny

Jakie są przyczyny łupieżu?

Główną przyczyną powstawania łupieżu jest nadmierny rozrost grzyba Malassezia (głównie M. restricta i M. globosa). Jest to drobnoustrój naturalnie występujący na naszej skórze głowy, jednak w pewnych warunkach może wystąpić jego zbyt duże namnażanie. Zaburzenia pH skóry głowy i jej podrażnienie to idealne warunki do wzrostu tego grzyba. Przyczyną tych zakłóceń w prawidłowym funkcjonowaniu skóry głowy mogą być zaburzenia hormonalne, immunologiczne, nieprawidłowa dieta czy stres. Do powstawania łupieżu może przyczynić się także niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy. Najczęściej popełniane błędy to np.:
-nadużywanie kosmetyków do stylizacji oraz farb do włosów;
-przegrzewanie skóry głowy suszarką;
-zbyt rzadkie mycie włosów;
-niedokładne spłukiwanie szamponu czy odżywki.

Objawy

Jakie są objawy łupieżu?

Objawy łupieżu obejmują białe, natłuszczone kawałki martwej skóry, które można zauważyć na włosach i na ramionach, skóra głowy zaczyna swędzieć.

Diagnoza

Jak diagnozuje się łupież?

W przypadku wystąpienia objawów, które mogą wskazywać na łupież, należy zgłosić się na konsultację do dermatologa. Specjalista ustali przebieg diagnostyki, która pozwoli na poznanie przyczyny problemu i wdrożenie skutecznego leczenia. Wstępne rozpoznanie łupieżu pstrego lekarz może postawić już na podstawie charakterystycznych zmian skórnych. Podejrzenie wymaga jednak potwierdzenia za pomocą:
-bezpośredniego badania mikologicznego pod mikroskopem, które pozwala uwidocznić grzyby;
-badania w lampie Wooda, w którym wykwity wykazują ceglastą lub żółtawą fluorescencję.

Leczenie

Jak leczy się łupież?

Najskuteczniejsza w leczeniu łupieżu jest terapia miejscowa. W tym przypadku stosuje się trzy główne grupy preparatów:
-preparaty grzybobójcze – są najskuteczniejsze i najczęściej polecane, bo zwalczają przyczynę łupieżu, a nie tylko objawy;
-preparaty przeciwłojotokowe – ograniczają ilość sebum (niektóre nawet je absorbują) wytwarzanego przez gruczoły łojowe. Szampony z tej grupy często zawierają substancje łagodzące, które zmniejszają świąd. Można je stosować do codziennej pielęgnacji skóry głowy.
-preparaty keratolityczne– pomagają pozbyć się nadmiaru złuszczonego naskórka. Zawierają substancje wspomagające złuszczanie (np. kwas salicylowy, zmikronizowana siarka).

Zapobieganie

Jaki zapobiega się łupieżowi?

Po wyleczeniu często dochodzi do nawrotów łupieżu. Aby tego uniknąć, warto zastosować kilka działań profilaktycznych. Są nimi:
-regularne mycie włosów,
-częste szczotkowanie (delikatną szczotką),
-rzadsze używanie kosmetyków do stylizacji i suszarki,
-masaż skóry głowy (nawet bez użycia olejków),
-ekspozycja na słońce,
-unikanie stresu,
-właściwa dieta: bogata w witaminy z grupy B, witaminy A i E oraz cynk, żelazo, wapń, magnez, fosfor i potas.