Co to jest leptospiroza (krętkownica)?
Leptospiroza, zwana też krętkownicą, to choroba zakaźna przenoszona przez zwierzęta, najczęściej gryzonie. Można się nią zakazić poprzez kontakt z moczem zakażonych zwierząt.
Przyczyny
Jakie są przyczyny leptospirozy (krętkownicy)?
Leptospiroza to choroba zakaźna, którą powodują bakterie z rodzaju Leptospira. Narażeni na nią są przede wszystkim ludzie, którzy mają kontakt z zakażonymi zwierzętami, na przykład myszami, szczurami czy królikami. Bakterie te mogą też przenosić się przez zakażoną wodę lub glebę. Jeżeli podczas spaceru po lesie naskórek zostanie naruszony przez podrażnienie się gałęzią, bakterie mogą dostać się do organizmu.
Objawy
Jakie są objawy leptospirozy (krętkownicy)?
Leptospiroza może powodować szeroki zakres objawów. Niektóre osoby mogą nie mieć żadnych objawów, a u innych przebieg może być poważny. W pierwszej fazie, po około 7-12 dniach od zarażenia, mogą wystąpić objawy podobne, jak w przebiegu grypy: ból głowy, mięśni, wysoka gorączka i dreszcze. Pacjent może też doświadczyć nudności, bólu brzucha, kaszlu, biegunki, żółtaczki (żółtawe oczy i skóra) lub wysypki.
Diagnoza
Jak diagnozuje się leptospirozę (krętkownicę)?
Leptospiroza, czyli krętkownica, diagnozowana jest przede wszystkim na podstawie badania krwi. Wykorzystywane są testy serologiczne, które pomogą zidentyfikować obecność przeciwciał wytwarzanych przez organizm w odpowiedzi na infekcję. Dodatkowo mogą być wykonane testy genetyczne, które identyfikują materiał genetyczny bakterii. Nie zawsze diagnoza jest prosta, ponieważ objawy choroby są podobne do wielu innych.
Leczenie
Jak leczy się leptospirozę (krętkownicę)?
Leptospiroza, czyli krętkownica, jest chorobą zakaźną, którą leczy się za pomocą antybiotyków. Najczęściej podaje się doksycyklinę albo penicylinę. Antybiotyki można przyjmować doustnie, ale w przypadku poważniejszego przebiegu choroby, mogą być podawane dożylnie w szpitalu. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe również mogą się przydać, jeśli występuje ból lub gorączka. Należy pamiętać o regularnym piciu wody, aby zapobiec odwodnieniu. Ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się leptospirozie (krętkownicy)?
Aby uniknąć leptospirozy, należy unikać kontaktu z moczem zwierząt, w szczególności gryzoni. W przypadku prowadzenia hodowli zwierząt należy regularnie je badać, zawsze nosić rękawice i buty ochronne podczas prac związanych ze zwierzętami oraz w miejscach, gdzie mogą przebywać gryzonie. Należy także pamiętać o szczepieniu domowych psów oraz unikaniu kąpieli w brudnej wodzie, zwłaszcza stojącej.