Co to jest kurczowy kręcz karku?
Kurczowy kręcz karku jest jedną z form dystonii, czyli niekontrolowanego wzmożonego napięcia mięśni i ich powolnych, mimowolnych ruchów, które prowadzą do zniekształconego ułożenia kończyn i tułowia.
Przyczyny
Jakie są przyczyny kurczowego kręczu karku?
Kurczowy kręcz karku może wystąpić podczas nadwyrężenia karku podczas ćwiczeń, noszenia czegoś ciężkiego na jednym lub obu ramionach oraz podczas utrzymywania szyi w nienaturalnej pozycji przez dłuższy czas.
Objawy
Jakie są objawy kurczowego kręczu karku?
Kurczowy kręcz karku objawia się nagłym i ostrym bólem w jednej lub kilku częściach szyi, głęboko w tkance mięśniowej. Dotknięty skurczem mięsień może być twardy lub napięty. U dorosłych występuje charakterystyczne nienaturalne przechylone ustawienie głowy, może dochodzić do zaburzeń prawidłowego poruszania głową. Towarzyszą temu bóle głowy, bóle szyi, duża sztywność, a czasem obrzęk mięśni szyi. Ból może być nagły, jak i przewlekły.
Diagnoza
Jak diagnozuje się kurczowy kręcz karku ?
W przypadku bólu szyi i bólu karku warto zgłosić się w pierwszej kolejności do fizjoterapeuty oraz do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje pacjenta do neurologa bądź ortopedy. Osoby z podejrzeniem kręczu karku są poddawane badaniu fizykalnemu i palpacyjnemu. Wykonywane jest niekiedy badanie USG mięśni szyi, badanie elektromiograficzne z badaniem przewodnictwa nerwowo–mięśniowego, rentgen lub rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa.
Leczenie
Jak leczy się kurczowy kręcz karku ?
W przypadku kurczowego kręczu karku leczenie może obejmować stosowanie ciepłych okładów, rozciąganie i masaż mięśni, a także przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważne jest również, aby unikać czynników, które mogą nasilać objawy, takich jak niewłaściwa pozycja ciała i nadmierna aktywność fizyczna.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się kurczowemu kręczowi karku?
Aby zapobiegać kurczowemu kręczowi karku, ważne jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, a w razie nadwyrężenia warto regularnie robić okłady na kark z kompresu żelowego. Regularne rozciąganie mięśni szyi i pleców może pomóc w utrzymaniu ich elastyczności.