Co to jest krwotok?

Krwotok jest pojęciem używanym do opisania gwałtownej utraty krwi. Może odnosić się do utraty krwi wewnątrz ciała, inaczej krwotok wewnętrzny, lub do utraty krwi na zewnątrz ciała, inaczej krwotok zewnętrzny. Utrata krwi może wystąpić w prawie każdym obszarze ciała na skutek przerwania ciągłości ściany naczynia. Należy rozróżnić pojęcie krwotoku od krwawienia – to drugie zjawisko polega na powolnym wypływie krwi, podczas gdy krwotok to nagła i obfita utrata krwi.

Przyczyny

Jakie są przyczyny krwotoku?

Możliwe przyczyny wystąpienia krwotoku obejmują krwawienie urazowe np. w wyniku rany kłutej, ciętej, szarpanej lub miażdżonej, choroby (np. hemofilia, białaczka, gruźlica płuc, choroba wrzodowa żołądka, żylaki przełyku) czy leki (np. leki przeciwzakrzepowe, długotrwale stosowane antybiotyki, leki z grupy NLPZ).

Objawy

Jakie są objawy krwotoku?

Objawami wystąpienia krwotoku, oprócz widocznej krwi, są:
– bladość skóry;
– ogólne osłabienie;
– przyspieszone i słabo wyczuwalne tętno;
– znaczne obniżenie ciśnienia krwi;
– pojawienie się mroczków przed oczami;
– niepokój;
– szum w uszach;
– zimny pot.

Diagnoza

Jak diagnozuje się krwotok?

Diagnostyka opiera się na dokładnym wywiadzie lekarskim z pacjentem, ocenie objawów klinicznych oraz badaniach fizykalnych. Należy ustalić lokalizację i nasilenie krwotoku, choroby współistniejące oraz przyjmowane leki przez pacjenta. W przypadku podejrzenia krwotoków wewnętrznych niezbędne są dodatkowe badania obrazowe, np. tomografia komputerowa (CT), rezonans magnetyczny, badanie rentgenowskie, ultrasonografia, badanie endoskopowe oraz badania laboratoryjne.

Leczenie

Jak leczy się krwotok?

Sposób postępowania przy krwotoku zewnętrznym polega na szybkim zatamowaniu krwawienia oraz wezwaniu pogotowia ratunkowego. W przypadku wystąpienia krwotoku wewnętrznego udzielenie pierwszej pomocy polega na ułożeniu poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej oraz na jak najszybszym wezwaniu karetki pogotowia. Postępowanie terapeutyczne w przypadku krwotoku będzie się różnić w zależności od lokalizacji i rozległości urazu oraz ogólnego stanu pacjenta. W przypadku objawów hipowolemii konieczna jest resuscytacja z użyciem płynów dożylnych, transfuzje krwi i preparatów krwiopochodnych. Leczenie może także obejmować zabiegi chirurgiczne i farmakoterapię.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się krwotokowi?

Niestety nie są znane metody zapobiegania krwotokom. Szybkie udzielenie pierwszej pomocy może zmniejszyć ryzyko groźnych powikłań.