Co to jest kolka u dzieci?

Kolka u dzieci to przypadłość, która może wystąpić w pierwszych kilku miesiącach życia i towarzyszy jej silny ból. Silny ból najczęściej pojawia się na skutek gromadzenia się pęcherzyków powietrza przedostających się z żołądka do jelit dziecka.

Przyczyny

Jakie są przyczyny kolki u dzieci?

Kolka u dzieci powstaje zazwyczaj w wyniku gromadzenia się nadmiaru gazów w jelitach. Jedną z przyczyn występowania jest niedojrzałość układu pokarmowego niemowlaka. Innymi czynnikami przyczyniającymi się do powstania kolki u dzieci jest niewłaściwe karmienie niemowlaka, nietolerancja laktozy lub nierozpoznana alergia na białko mleka krowiego.

Objawy

Jakie są objawy kolki u dzieci?

Kolce u dzieci towarzyszy silny ból, dlatego objawia się silnym płaczem niemowlaka. Dziecko jest zazwyczaj rozdrażnione i niespokojne. Przy tym zaburzeniu można zauważyć wzdęty brzuszek. Dodatkowo kolce towarzyszy napinanie brzuszka, podkurczanie nóżek oraz prężenie ciała. Objawy kolki mogą się ukazywać o każdej porze dnia.

Diagnoza

Jak diagnozuje się kolkę u dzieci?

Kolkę u dzieci można rozpoznać na podstawie typowych objawów, które jej towarzyszą (charakterystyczny zespół zachowań dziecka). Lekarz pediatra lub rodzinny przez przeprowadzenie wywiadu z rodzicami dziecka i zbadaniu przez dotyk brzuszka niemowlaka może rozpoznać kolkę. Nie istnieją badania laboratoryjne, które mogą potwierdzić diagnozę. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić takie badania w celu wykluczenia innych chorób.

Leczenie

Jak leczy się kolkę u dzieci?

W trakcie ataku kolki u dziecka warto przeprowadzić delikatny masaż brzuszka w celu ułatwienia uwolnienia części gazów z jelit i wykonać ciepłą kąpiel. Istnieją również preparaty specjalne przeciwko kolce, które zmniejszają napięcie powierzchniowe i pomagają wydalić gazy. Rumianek oraz koper włoski pomagają również łagodzić dolegliwość. Skuteczne w łagodzeniu kolki niemowlęcej są również preparaty probiotyczne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się kolce u dzieci?

Czasami można zapobiec atakom kolki. Istotny jest odpowiedni sposób karmienia dziecka. Dziecko powinno być trzymane w pozycji uniesionej. Warto zwrócić uwagę, aby podczas karmienia robić krótkie przerwy i pozwolić na odbicie powietrza. Dieta matki może mieć również znaczenie w profilaktyce wystąpienia kolki u dzieci. Zaleca się wykluczenie produktów wzdymających oraz alergenów.