Co to jest hipomania?

Hipomania jest stanem, w którym pojawia się podwyższony poziom energii, aktywności lub nastroju. Hipomania jest mniej poważną formą manii, a obie są powszechnie częścią zaburzenia dwubiegunowego. Epizod hipomaniakalny jest często opisywany jako pojęcie przeciwstawne do depresji, ponieważ osoba z hipomanią ma znacząco podwyższony nastrój, jest aktywna i pełna energii. Objawy hipomanii są jednak wbrew pozorom bardzo dokuczliwe, a jej przyczyny często leżą w przewlekłym zaburzeniu, jakim jest choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD).

Przyczyny

Jakie są przyczyny hipomanii?

Przyczyny hipomanii nie zostały jeszcze całkowicie określone. Dużą rolę odgrywają geny – ryzyko wystąpienia stanu hipomaniakalnego zwiększa się, jeśli jeden z członków rodziny cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową. Ważne są również inne czynniki: coraz więcej mówi się o wpływie przyjmowania niektórych leków na występowanie zaburzeń nastroju. Pod wpływem leków przeciwdepresyjnych może pojawić się hipomania polekowa (tzw. hipomania po antydepresantach). Znane są także przypadki epizodu hipomaniakalnego po porodzie – tzw. hipomania poporodowa, która najczęściej rozwija się w ciągu 24 godzin po narodzinach dziecka. Zarówno hipomania polekowa, jak i ta po porodzie powinny być skonsultowana z lekarzem psychiatrą, który w razie konieczności przepisze bezpieczne leki. Inne przyczyny hipomanii to: choroba somatyczna, zmiany w obrębie układu nerwowego oraz doświadczenie w ostatnim czasie silnie stresującego, traumatycznego wydarzenia (hipomanię może przeżywać osoba w żałobie).

Objawy

Jakie są objawy hipomanii?

Do najczęstszych objawów hipomanii można zaliczyć:
– euforia i/lub drażliwość,
– podwyższony poziom energii;
– zwiększona aktywność psychoruchowa;
– tworzenie wielu planów (i częste nierealizowanie ich);
– gonitwa myśli, słowotok;
– szybkie rozpraszanie się;
– osłabiona zdolność oceny sytuacji (nierozważne zakupy, przygodne kontakty seksualne).
Nienaturalnie podwyższony nastrój i inne symptomy utrzymują się w hipomanii codziennie przez co najmniej 4 dni (to minimalny czas trwania objawów, aby można było postawić diagnozę stanu hipomaniakalnego).

Diagnoza

Jak diagnozuje się hipomanię?

Diagnostyka hipomanii polega na przeprowadzeniu badania psychiatrycznego. Istotne jest stwierdzenie podczas charakterystycznych objawów hipomanii, o które pytany jest nie tylko pacjent, ale czasami również i jego bliscy (sam chory może nie mieć poczucia, że doświadcza jakichkolwiek zaburzeń nastroju). Poza stwierdzeniem, że pacjent doświadcza wzmożonego nastroju i innych problemów typowych dla hipomanii, konieczne jest również ustalenie, od jak dawna one występują – kryterium czasowym jest w tym przypadku, jak już wspominano wyżej, minimum cztery dni utrzymywania się objawów. Bardzo ważne jest skupienie się nie tylko na aktualnie prezentowanych przez pacjenta odchyleniach, ale i na tym, jaki wcześniej był jego nastrój. Jeżeli bowiem u pacjenta wcześniej występowały epizody depresyjne, a teraz doświadcza on hipomanii, to można postawić u niego rozpoznanie choroby afektywnej dwubiegunowej typu II.

Leczenie

Jak leczy się hipomanię?

Leczenie hipomanii w pierwszej kolejności prowadzi lekarz psychiatra. Farmakologiczne leczenie hipomanii opiera się na podawaniu leków normalizujących nastrój. W leczeniu epizodów hipomaniakalnych zalecana jest również psychoterapia, na której Pacjent/ka, przy wsparciu terapeuty/ki, może pracować nad poprawą swojego funkcjonowania społecznego, zawodowego i osobistego oraz uczyć się radzić sobie w trudnych momentach zaostrzania się objawów.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się hipomanii?

Zapobieganie hipomanii do końca nie jest sprecyzowane. Możliwe jest zapobieganie jej nawrotom i pogłębiania przez zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii oraz wsparcia psychologicznego bądź psychiatrycznego.