Co to jest guz jelit?

Guz jelit to nienaturalne tworzenie (masa lub bryła) wewnątrz jelit. Może być łagodny lub złośliwy. Przyczynia się do bólu brzucha, zmiany w wypróżnieniach i innych problemów z trawieniem.

Przyczyny

Jakie są przyczyny guza jelit?

Guz jelit może powstać z różnych powodów. Często jest związany z niezdrowym trybem życia, zwłaszcza z jedzeniem niezdrowych produktów, nałogiem palenia czy nadmiernym spożywaniem alkoholu. Guzom sprzyjają też niektóre choroby jak choroba Crohna czy celiakia. Czasem guzy jelit pojawiają się u osób, które mają w swojej rodzinie osoby chore na raka jelit.

Objawy

Jakie są objawy guza jelit?

Objawy guza jelit mogą obejmować ból brzucha, zmienność w rytmie wypróżnień (np. biegunka lub zaparcia), krew w stolcu, nagły spadek wagi czy ciągłe uczucie zmęczenia. Często mogą też wystąpić uczucie pełności lub ból w dolnej części brzucha.

Diagnoza

Jak diagnozuje się guza jelit?

Do zdiagnozowania guza jelit zwykle korzysta się z badań obrazowych. Może to być kolonoskopia, która pozwala lekarzowi przy pomocy długiego, cienkiego urządzenia z kamerą zobaczyć wnętrze jelita grubego. Inne testy mogą obejmować tomografię komputerową (CT), która pokazuje szczegółowe obrazy wnętrza ciała. Czasami może być potrzebna biopsja, czyli zabieg, w którym lekarz pobiera próbkę z podejrzanego miejsca do analizy w laboratorium.

Leczenie

Jak leczy się guza jelit?

Leczenie guza jelit zależy od rodzaju guza, jego rozmiaru i tego, czy rozprzestrzenił się na inne części ciała. Lekarz może zalecić operację, aby usunąć guz i otaczające go części jelita. Jeżeli guz jest dużych rozmiarów lub rozprzestrzenił się, mogą być potrzebne dodatkowe procedury jak chemioterapia — leki, które niszczą komórki nowotworowe, lub radioterapia. W przypadku niektórych typów guzów może być potrzebna immunoterapia-leki wzmacniające system immunologiczny, pomagające zwalczyć nowotwór.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się guzowi jelit?

Aby zapobiegać guzom jelit, należy dbać o swoje zdrowie. Zalecane jest zdrowe odżywianie, obejmujące zrównoważone posiłki bogate w błonnik, jak owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty. Powinno się także unikać spożywania przetworzonego mięsa i dużych ilości czerwonego mięsa. Regularne ćwiczenia, zrezygnowanie z palenia papierosów i picia alkoholu także pomagają. Regularne badania mogą pomóc w wykryciu problemu na wczesnym etapie.