Co to jest gradówka?
Gradówka to miejscowy, przewlekły stan zapalny gruczołów łojowych zlokalizowanych w tarczkach powiek. Powstaje ona na skutek zaczopowania ujścia tych gruczołów, przez co dochodzi do nagromadzenia się złogów łoju i powstania stanu zapalnego. Gradówka objawia się niebolesnym guzkiem na górnej lub dolnej powiece.
Przyczyny
Jakie są przyczyny gradówki?
Przyczyną powstania gradówki jest zakażenie bakteryjne. W większości przypadków bakterią odpowiedzialną za powstanie tej zmiany jest gronkowiec. W wyniku tego dochodzi do zablokowania ujścia gruczołów łojowych- Meiboma, gromadzenie nadmiaru łoju powoduje powstanie stanu zapalnego. Ryzyko rozwoju gradówki jest większe u osób np. zmagających się z cukrzycą, łojotokiem lub narażonych na stres.
Objawy
Jakie są objawy gradówki?
Objawy gradówki często mylone są przez pacjentów z objawami jęczmienia. Jęczmień może przerodzić się w przewlekłe zapalenie- gradówkę. Jest to niebolesna zmiana, która ma formę twardego guzka. Może występować zarówno na dolnej, jak i górnej powiece. Charakterystyczny jest brak zmiany kształtu podczas próby rozciągania powiek.
Diagnoza
Jak diagnozuje się gradówkę?
Diagnoza jest stawiana na podstawie obrazu klinicznego pacjenta, najczęściej to lekarz okulista jest odpowiedzialny za rozpoznanie tego schorzenia. Bardzo często w celu dokładnej diagnozy używana jest specjalna lampa szczelinowa.
Leczenie
Jak leczy się gradówkę?
Leczenie gradówki jest żmudne i długotrwałe. W większości przypadków wchłania się ona samoistnie, jednak wymaga to czasu. W niektórych przypadkach, jeśli mimo zastosowania maści lub z antybiotykiem konieczna jest ingerencja chirurgiczna. Dodatkowo w trakcie terapii zalecane jest masowanie oka oraz stosowanie ciepłych okładów.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się gradówce?
Gradówka u wielu pacjentów ma charakter nawracający. W celu profilaktyki tego schorzenia należy przede wszystkim dbać o higienę oczu- warto stosować regularnie krople oczyszczające lub przemywać oczy specjalnymi chusteczkami do dezynfekcji powiek, lub zwilżonymi ciepłą wodą. Zalecane jest także dokładne oczyszczanie twarzy i zmywanie makijażu.