Co to jest gastropareza cukrzycowa?

Gastropareza cukrzycowa to stan, w którym żołądek działa wolniej, niż powinien. To oznacza, że śmierć lub uszkodzenie nerwów w żołądku spowodowane cukrzycą utrudniają prawidłowe trawienie jedzenia.

Przyczyny

Jakie są przyczyny gastroparezy cukrzycowej?

Gastropareza cukrzycowa jest problemem, który może wystąpić u osób z cukrzycą. Wynika z uszkodzenia nerwów kontrolujących mięśnie żołądka. Może to być spowodowane długotrwałym wysokim poziomem cukru we krwi w cukrzycy, który może z czasem uszkodzić nerwy.

Objawy

Jakie są objawy gastroparezy cukrzycowej?

Objawy gastroparezy cukrzycowej to: uczucie pełności po jedzeniu niewielkiej ilości jedzenia, nudności, wymioty, zgaga, brak apetytu, wzdęcia czy ból brzucha. Może także wystąpić utrata masy ciała.

Diagnoza

Jak diagnozuje się gastroparezę cukrzycową?

Gastroparezę cukrzycową diagnozuje się poprzez różne testy. Lekarz może zlecić test nazywany pusty żołądek, który pokazuje, jak szybko żywność opuszcza żołądek. Może to również obejmować testy krwi, aby sprawdzić poziom cukru i inne testy, które pomagają zobaczyć pracę układu trawiennego.

Leczenie

Jak leczy się gastroparezę cukrzycową?

Leczenie gastroparezy cukrzycowej polega przede wszystkim na kontroli poziomu cukru we krwi, zmianie diety na lżej przyswajalną oraz podawaniu leków, które przyspieszają ruchy żołądka.

Leki, które lekarz może przepisać, to np. metoklopramid, który stymuluje mięśnie żołądka do szybszego działania lub erytromycyna, którą zwykle stosuje się jako antybiotyk, ale może również pomoc w przyspieszeniu pracy żołądka.

Ważne jest regularne monitorowanie poziomu cukru, prawidłowa dieta, regularne ćwiczenia oraz stosowanie przepisanych leków.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się gastroparezie cukrzycowej?

Można zapobiegać gastroparezie cukrzycowej kontynuując kontrolę cukru we krwi i dbając o zdrową dietę. Zaleca się spożywać małe posiłki urozmaicone w białko, niewielkie ilości tłuszczu i dużo błonnika. Ważne jest także spożywanie dużej ilości płynów i unikanie spożywania posiłków tuż przed snem. Regularne ćwiczenia i niepalenie tytoniu również pomogą.