Co to jest dziedziczny niedobór czynnika ix?

Dziedziczny niedobór czynnika IX (hemofilia B) jest to niedobór czynnika krzepnięcia krwi, dziedziczony jako zaburzenie sprzężone z chromosomem X. Cechy kliniczne przypominają te występujące w klasycznej hemofilii (hemofilii typu A), ale pacjenci mają mniej objawów. Nasilenie krwawień jest zwykle podobne u członków jednej rodziny.

Przyczyny

Jakie są przyczyny dziedzicznego niedoboru czynnika ix?

Hemofilia B jest chorobą genetyczną. Oznacza to, że jest spowodowana mutacją w określonym genie, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie czynników krzepnięcia w organizmie i znajduje się na długim ramieniu chromosomu X (locus Xq27). Mutacje genowe odpowiedzialne za chorobę to głównie mutacje punktowe, mutacje tzw. miejsc splicingowych oraz przesunięcia ramki odczytu. Najczęściej przyczyną choroby jest dodatni wywiad rodzinny, ponieważ choroba jest dziedziczona w sposób recesywny związany z płcią. Niekiedy hemofilia B może być też wynikiem mutacji de novo. W następstwie mutacji dochodzi do niedoboru czynnika krzepnięcia.

Objawy

Jakie są objawy dziedzicznego niedoboru czynnika ix?

Podstawowym objawem hemofilii B jest krwawienie. Krwawienie może być wewnętrzne, na przykład w obrębie stawów lub mięśni, lub zewnętrzne, na przykład w wyniku skaleczeń. Nasilenie krwawień zależy od ilościowego niedoboru czynnika IX. Wielu pacjentów pozostaje bezobjawowych, dopóki układ hemostatyczny nie zostanie nadwyrężony przez operację lub uraz.

Objawy obejmują:
– obfite i przedłużone krwawienie z drobnego;
– skaleczenia oraz po leczeniu operacyjnym;
– krew w moczu lub stolcu;
– duże siniaki;
– krwawienie dziąseł;
– krwawienie z nosa;
– samoistne krwawienie;
– sztywność stawów lub ból;
– krwawienia do stawów;
– krwawienia do mięśni, co objawia się bólem, obrzękiem, ociepleniem i usztywnieniem mięśni;
– krwawienie śródczaszkowe.

Diagnoza

Jak diagnozuje się dziedziczny niedobór czynnika ix?

Rozpoznanie opiera się na dokładnym wywiadzie lekarskim z pacjentem, ocenie objawów oraz interpretacji wyników takich badaniach jak:
– morfologia krwi obwodowej z liczbą płytek krwi;
– badanie oceniające funkcję płytek — badanie czasu okluzji (CT);
– badanie czasu protrombinowego;
– badanie czasu częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT);
– badanie stężenia fibrynogenu i ewentualnie czasu trombinowego (TT).

Jeśli w rodzinie występuje hemofilia lub matka jest nosicielką, można wykonać diagnostykę prenatalną.

Leczenie

Jak leczy się dziedziczny niedobór czynnika ix?

Hemofilia jest chorobą nieuleczalną. Cele terapeutyczne polegają na leczeniu objawowym oraz profilaktyce samoistnych krwawień i w okresie okołooperacyjnym. W terapii stosuje się koncentraty niedoborowych czynników krzepnięcia, czyli preparaty zawierające czynnik IX. Można je podawać w celu zahamowania aktywnego krwawienia albo profilaktycznie przed aktywnością fizyczną. Jako leki wspomagające w hamowaniu krwawień śluzówkowych w obrębie jamy ustnej lub nosa stosowane są leki antyfibrynolityczne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się dziedzicznemu niedoborowi czynnika ix?

Niestety obecnie nie ma sposobu, aby zapobiec hemofilii B. Chorzy powinni stosować się do wytycznych długoterminowej profilaktyki krwawień.