Co to jest dur brzuszny i dury rzekome?

Dur brzuszny (tyfus brzuszny) jest chorobą zakaźną wywołaną przez pałeczki duru brzusznego Salmonella Typhi. Najczęściej występuje w krajach rozwijających się w klimacie tropikalnym.

Dur rzekomy (paradur, paratyfus) jest wywołany przez Salmonella Paratyphi. Występują takie same objawy jak w durze brzusznym, ale charakteryzuje się łagodniejszym przebiegiem i mniejszym ryzykiem występowania powikłań od duru brzusznego.

Przyczyny

Jakie są przyczyny duru brzusznego i durów rzekomych?

Dur brzuszny wywołany jest przez pałeczki duru brzusznego Salmonella Typhi. Do zakażenia może dojść w wyniku spożycia skażonej wody, żywności lub w wyniku kontaktu z nosicielem bakterii. Dur rzekomy (paradur, paratyfus) jest wywołany przez Salmonella Paratyphi.

Objawy

Jakie są objawy duru brzusznego i durów rzekomych?

Objawy występujące podczas duru brzusznego obejmują nudności, ból brzucha, zaparcia lub biegunkę, gorączkę, zmęczenie, ból głowy. U niektórych chorych może wystąpić także wysypka. W przypadku duru rzekomego występują takie same objawy jak w durze brzusznym, ale charakteryzują się łagodniejszym przebiegiem i mniejszym ryzykiem występowania powikłań od duru brzusznego.

Diagnoza

Jak diagnozuje się dur brzuszny i dury rzekome?

W celu zdiagnozowania duru brzusznego lub rzekomego należy przeprowadzić badania mikrobiologiczne. Pałeczkę można wyizolować z kału lub krwi pacjenta. Wykonuje się również testy serologiczne, które pozwalają wykryć we krwi chorego przeciwciała, które produkuje organizm w odpowiedzi na występowanie w nim obcego patogenu.

Leczenie

Jak leczy się dur brzuszny i dury rzekome?

Większość pacjentów chorujących na dur brzuszny lub rzekomy wymaga hospitalizacji. Terapia zazwyczaj polega na podawaniu odpowiednich antybiotyków. W leczeniu objawowym stosowane są leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. U pacjentów nieleczonych mogą pojawić się groźne powikłania.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się durowi brzusznemu i durom rzekomym?

Zapobieganie chorobie obejmuje odpowiednią higienę, spożywanie wody i żywności z pewnych źródeł, dokładne mycie owoców i warzyw. W krajach o wysokiej zachorowalności obowiązkiem są także szczepienia, które zapewniają odporność na co najmniej trzy lata. Szczepienia ochronne przeciwko durowi brzusznemu nie chronią przed durem rzekomym typu A.