Co to jest częstoskurcz nadkomorowy?
Częstoskurcz nadkomorowy jest to zaburzenie charakteryzujące się dysrytmią z nagłym początkiem i nagłym zakończeniem skurczów przedsionków o częstości 150-250 uderzeń na minutę.
Przyczyny
Jakie są przyczyny częstoskurczu nadkomorowego?
Częstoskurcz nadkomorowy występuje, gdy sygnały elektryczne koordynujące bicie serca nie działają prawidłowo. U niektórych osób epizod częstoskurczu nadkomorowego jest związany z czynnikiem wyzwalającym, takim jak wysiłek fizyczny, stres lub brak snu. Do czynników, które mogą wywołać epizod częstoskurczu nadkomorowego, należą także: choroby serca, niewydolność serca, przewlekła choroba płuc, spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny lub alkoholu.
Objawy
Jakie są objawy częstoskurczu nadkomorowego?
Głównym objawem częstoskurczu nadkomorowego jest bardzo szybkie bicie serca, które może trwać od kilku minut do kilku dni. Szybkie bicie serca może pojawiać się i znikać nagle, z okresami normalnego rytmu serca pomiędzy nimi.
Inne oznaki i objawy częstoskurczu nadkomorowego mogą obejmować:
– trzepotanie lub bicie w klatce piersiowej (kołatanie serca);
– uczucie uderzania w szyję;
– osłabienie lub uczucie dużego zmęczenia;
– ból w klatce piersiowej;
– krótki oddech;
– światłowstręt lub zawroty głowy;
– pocenie się;
– omdlenie.
Diagnoza
Jak diagnozuje się częstoskurcz nadkomorowy?
W przypadku wystąpienia typowych objawów konieczna jest konsultacja z kardiologiem. Podstawową metodą diagnostyczną w rozpoznaniu częstoskurczu nadkomorowego jest badanie elektrokardiograficzne (EKG) lub elektrofizjologiczne (EPS). W niektórych przypadkach wykonanie EKG nie jest wystarczające i należy wykonać badanie Holter EKG, które polega na monitorowaniu przez 24 godziny akcji serca.
Leczenie
Jak leczy się częstoskurcz nadkomorowy?
W leczeniu częstoskurczu nadkomorowego istotne jest leczenie choroby podstawowej. W farmakoterapii wystarczy podawać zazwyczaj leki przeciwarytmiczne. W celu przerwania arytmii stosuje się zabiegi zwiększające napięcie nerwu błędnego, podanie dożylne leków zwalniających częstotliwość rytmu serca lub kardiowersję elektryczną. Inną formą leczenia jest ablacja (metoda inwazyjna), która polega na zniszczeniu ogniska w sercu, które powoduje powstanie częstoskurczu najczęściej za pomocą prądu elektrycznego.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się częstoskurczowi nadkomorowemu?
W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia częstoskurczu nadkomorowego zaleca się unikać czynników, które sprzyjają wystąpieniu tego schorzenia. Warto stosować dietę lekkostrawną, unikać używek (papierosy, mocna kawa, alkohol) oraz unikać sytuacji stresowych. Istotne jest, aby leczyć choroby podstawowe.