Co to jest ciężkość nóg?
Ciężkość nóg to dolegliwość pojawiająca się w wyniku obciążenia fizycznego oraz utrzymania wielu godzin kończyn dolnych w unieruchomieniu. Czasami przyczyną są zaburzenia krążenia krwi i chłonki. Do objawów ciężkości nóg należy opuchlizna, uczucie ciężkości i ból.
Przyczyny
Jakie są przyczyny ciężkości nóg?
Najczęstszą przyczyną ciężkich nóg jest niewydolność żylna, czyli choroba, w której ujawniają się objawy zastoju w krążeniu żylnym nóg. To uczucie jest spowodowane nieprawidłową pracą zastawek w żyłach, co powoduje nadmiar krwi w nogach, która nie może prawidłowo płynąć. Nieleczona może prowadzić do powstawania żylaków i innych chorób żył. Do innych przyczyn słabego krążenie krwi i objawów ciężkich nóg zalicza się siedzący tryb życia, hormony, ciążę, otyłość, geny, wiek, niedobory witamin i brak aktywności fizycznej. Dolegliwość ciężkich nóg może się również pojawić w wyniku chorób tętnic obwodowych, zespołu przetrenowania u sportowców oraz stenozy kręgosłupa.
Objawy
Jakie są objawy ciężkości nóg?
Osoby dotknięte dolegliwością ciężkich nóg opisują je jako obolałe, zmęczone i sztywne. Mogą pojawić się również takie objawy jak obrzęki, żylaki oraz pajączki, przebarwienia koloru skóry (blady lub niebieskawy), trudno gojące się rany, niechęć do aktywności fizycznej, uczucie zimna lub mrowienia w nogach. W przypadku dolegliwości, które powtarzają się regularnie i są uciążliwe, należy skonsultować się z lekarzem.
Diagnoza
Jak diagnozuje się ciężkość nóg?
Rozpoznanie opiera się na wywiadzie lekarskim pacjenta, ocenie objawów, badaniach fizykalnych oraz badaniu USG Doppler, aby ocenić stan żył i tętnic. Dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie morfologii krwi, aby oznaczyć stężenie elektrolitów we krwi.
Leczenie
Jak leczy się ciężkość nóg?
W zależności od przyczyny dolegliwości plan leczenia może być różny. Najczęściej w celu złagodzenia objawów poleca się unoszenie nóg do góry, zwiększenie aktywności fizycznej, unikanie długotrwałego unieruchomienia, utratę wagi, rzucenie palenia oraz zmianę stylu życia. Jeśli przyczyną jest niewydolność żylna, zaleca się stosowanie wyrobów uciskowych oraz substancje, które będą obkurczać naczynia krwionośne np. wyciąg z ruszczyka kolczastego. Niekiedy należy wykonać zabiegi mające na celu poprawę przepływu krwi w tętnicach lub żyłach.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się ciężkości nóg?
Aby zapobiegać dolegliwości ciężkich nóg, można stosować następujące sposoby: unikanie długotrwałego unieruchomienia w jednej pozycji oraz siedzenia z opuszczonymi kończynami, zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia, unoszenie nóg do góry, utrata wagi, unikanie gorących kąpieli, unikanie uciskających ubrań, odpowiednie nawodnienie ciała, unikanie chodzenia w niewygodnych butach oraz na wysokim obcasie, kompresjoterapia.