Co to jest choroba alzheimera?

Choroba Alzheimera to postępująca choroba neurodegeneracyjna, charakteryzująca się utratą funkcji i śmiercią komórek nerwowych w kilku obszarach mózgu, prowadząca do utraty funkcji poznawczych. Jest to schorzenie zwyrodnieniowe układu nerwowego powodujące niepełnosprawność, występujące u osób w średnim wieku lub starszych. W obrazie histopatologicznym kory mózgu osoby chorej na chorobę Alzheimera występują płytki starcze i splątki neurofibrylarne.

Przyczyny

Jakie są przyczyny choroby alzheimera?

Główną przyczyną choroby Alzheimera jest tworzenie i gromadzenie złogów beta-amyloidu w komórkach nerwowych, kolejnym czynnikiem wyzwalającym rozwój choroby jest białko Tau. Predyspozycję do zachorowania mają pacjenci w podeszłym wieku, obciążeni genetycznie. Większe prawdopodobieństwo choroby Alzheimera występuje u kobiet oraz u osób, które przeszły poważny uraz głowy.

Objawy

Jakie są objawy choroby alzheimera?

Początkowe objawy takie jak zapominanie niektórych słów oraz łagodne problemy z pamięcią są niezauważalne zarówno przez chorego, jak i jego bliskich. Z czasem dochodzi do poważniejszych zaburzeń- proces myślenia ulega upośledzeniu, pacjent ma problem z doborem słów, ma problemy z orientacją oraz rozpoznawaniem osób najbliższych.
Inne objawy to utrata poczucia czasu, bagatelizowanie potrzeb higieny osobistej, gubienie rzeczy, zapominanie o spożywaniu posiłków, może także dojść do zachowań agresywnych oraz wycofania z życia społecznego i towarzyskiego.

Diagnoza

Jak diagnozuje się chorobę alzheimera?

Diagnoza jest stawiana przez lekarza psychiatrę/geriatrę/neurologa przede wszystkim po przeprowadzonym wywiadzie z pacjentem oraz jej najbliższymi- ważna jest analiza zachowania pacjenta. Obecnie stosowane są testy przesiewowe, które umożliwiają dość wczesne rozpoznanie tej choroby: test MMSE (dot. czytania ze zrozumieniem, liczenia, pisania etc.), test rysowania zegara, test MoCa. W celu prawidłowej diagnozy ważne jest również zbadanie parametrów morfologicznych krwi, poziomu witaminy B12, kwasu foliowego oraz glukozy- pozwala to wykluczyć inne schorzenia mogące dawać podobne objawy.

Leczenie

Jak leczy się chorobę alzheimera?

Dotychczas nie opracowano metody, która pozwoliłaby całkowicie wyleczyć chorobę Alzheimera- można stosować farmakoterapię w celu spowolnienia postępu choroby i zmian neurodegeneracyjnych w mózgu. Odpowiednio szybko wprowadzona terapia pozwala znacząco przedłużyć życie pacjentów. Obecnie najczęściej stosowane leki w przypadku terapii tej choroby to rywastygmina, galantamina oraz donepezil.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się chorobie alzheimera?

Nie można całkowicie zapobiec rozwojowi choroby Alzheimera, natomiast istnieje kilka sposobów, aby opóźnić powstawanie zmian neurodegeneracyjnych. Najważniejszym czynnikiem jest dieta: powinna być odpowiednio zbilansowana, bogata w przeciwutleniacze, błonnik, witaminy oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zalecane jest także zredukowanie ilości spożywanego mięsa. Dodatkowo zalecane jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, włączenie do życia aktywności fizycznej oraz unikanie stresu, oraz palenia tytoniu.