Co to jest bielactwo (vitiligo)?

Bielactwo (vitiligo) jest przewlekłą chorobą, w której skóra staje się biała lub traci swój kolor. To, które obszary skóry są dotknięte, zależy od rodzaju bielactwa. Bielactwo stanowi najczęstszą przyczynę odbarwienia skóry (hipopigmentacji).

Przyczyny

Jakie są przyczyny bielactwa?

Przyczyny bielactwa nie są do końca poznane. Uważa się, że istotne znaczenie mają czynniki genetyczne (historia rodzinna), immunologiczne (choroby autoimmunologiczne), zaburzenia unerwienia oraz inne czynniki wyzwalające (silny stres, oparzenia słoneczne lub urazy skóry). Choroba jest efektem zniszczenia lub zaburzeń czynności komórek produkujących melaninę — melanocytów. W wyniku braku tego pigmentu objęte chorobą obszary skóry stają się jaśniejsze.

Objawy

Jakie są objawy bielactwa?

W przebiegu choroby pojawiają się różnej wielkości, blade, niejednolite obszary odbarwionej skóry z wyraźnie oznaczoną granicą. Zwykle najpierw plamy pojawiają się na dłoniach, twarzy, kolanach i narządach płciowych. W zależności od typu bielactwa odbarwione płaty skóry mogą występować w różny charakterystyczny sposób. Objawom bielactwa może towarzyszyć przedwczesne siwienie włosów na skórze głowy, rzęsach, brwiach lub brodzie oraz utrata koloru w błonach śluzowych tkanek ust i nosa. Dodatkowo u chorych można spotkać często inne choroby takie jak łysienie plackowate, choroby tarczycy, cukrzyca, niedokrwistość, a także nowotwór skóry.

Diagnoza

Jak diagnozuje się bielactwo?

Diagnostyka bielactwa opiera się na wywiadzie lekarskim (poznanie historii rodzinnej) oraz badaniu fizykalnym skóry. Ocena może również obejmować biopsję skóry, test z wykorzystaniem lampy Wooda i badania krwi.

Leczenie

Jak leczy się bielactwo?

Leczenie bielactwa nie jest łatwe. Proces ten jest długotrwały i skomplikowany, a każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia w ustaleniu najlepszej opcji leczenia. W terapii farmakologicznej wykorzystuje się leki kontrolujące proces zapalny oraz leki wpływające na układ odpornościowy. Najczęściej stosuje się miejscowo glikokortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny oraz pochodne witaminy D3. Dostępne są też inne metody takie jak fototerapia oraz chirurgiczne metody przeszczepu melanocytów w obszary objęte odbarwieniem.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się bielactwu?

Niestety aktualnie nie ma skutecznych sposobów zapobiegania rozwojowi bielactwa. W przypadku wystąpienia choroby można podjąć się działań, aby zadbać o skórę i poprawić jej wygląd. W tym celu należy chronić skórę przed słońcem i sztucznymi źródłami promieniowania UV, zrezygnować z tatuażów, a także można stosować produkty do makijażu.