Co to jest albinizm?

Bielactwo (albinizm) to choroba uwarunkowana genetycznie. Przy tym schorzeniu skóra staje się biała z powodu utraty melanocytów (komórek, które nadają skórze kolor). Niedobór melaniny występuje nie tylko w obrębie skóry, ale także włosów oraz oczu. Jest to zaburzenie polegające na występowaniu obszarów plamistej depigmentacji, zwykle w miejscach najbardziej wystawionych na działanie promieni słonecznych, czyli na zewnętrznych stronach kończyn, na twarzy lub szyi. Choroba zwykle zaczyna się przed 40. rokiem życia. 

Przyczyny

Jakie są przyczyny albinizmu?

Bielactwo- albinizm to choroba uwarunkowana genetycznie. Przyczyną jest mutacja w genach kodujących białka odpowiedzialne za produkcję melaniny- dokładnie u osób chorych mamy do czynienia z brakiem enzymu tyrozynazy przekształcającego prekursor melaniny w barwnik melaninę. Choroba jest warunkowa przez allel recesywny.

Objawy

Jakie są objawy albinizmu?

Charakterystyczne dla osób chorujących na bielactwo jest zmiana pigmentacji włosów, skóry oraz oczu. Prowadzi to do nadwrażliwości na promieniowanie UV, co w konsekwencji prowadzi do powstania licznych stanów zapalnych, zrogowaceń i pęcherzy na skórze. Oczy albinosów są bardzo wrażliwe na światło- występuje światłowstręt oraz oczopląs.

Diagnoza

Jak diagnozuje się albinizm?

Diagnoza jest stawiana na podstawie obserwacji objawów klinicznych- zmian depigmentacyjnych. Bardzo często pacjent kierowany jest na badania genetyczne- celem potwierdzenia schorzenia.

Leczenie

Jak leczy się albinizm?

Albinizm to choroba nieuleczalna. Leczenie tego schorzenia polega na codziennej pielęgnacji, stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym, co pomaga chronić skórę przed stanami zapalnymi. Bardzo ważną kwestią jest także regularne leczenie i kontrole okulistyczne oraz dermatologiczne- wykonywanie dermatoskopii w celu profilaktyki nowotworu skóry.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się albinizmowi?

Nie ma możliwości zapobiegania albinizmowi- jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie. Jeśli rodzice planujący potomstwo mają określone profile genetyczne, można w łatwy sposób ocenić prawdopodobieństwo narodzin dziecka z albinizmem.