Jakie właściwości ma molibden?
Molibden jest śladowym pierwiastkiem chemicznym o symbolu chemicznym Mo, który został odkryty w 1778 roku. Zalecane dzienne spożycie (ang. Recommended Dietary Allowance) molibdenu dla osób dorosłych jest bardzo niewielkie i wynosi od 45 do 50 µg (dzieci od 17 do 22 µg na dobę). W przypadku niedoborów zaleca się wyższe dawki, najczęściej od 200 do 500 µg [1].
Molibden w organizmie — działanie. Jakie pełni funkcje?
Molibden jest niezbędny do funkcjonowania wielu ważnych dla organizmu enzymów, takich jak dehydrogenaza alkoholowa czy oksydaza siarczanowa.. Znajduje się m.in. w nerkach, kościach, zębach czy wątrobie. Jedną z jego ciekawszych funkcji jest udział w przemianie etanolu do nieszkodliwego dla organizmu ludzkiego kwasu octowego. Enzymy do działania, których konieczny jest molibden, biorą udział m.in. w przyswajaniu tłuszczu, cukrów czy przemianie materii. Bierze on również udział w przyswajaniu przez organizm żelaza. Ma również działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu zabezpiecza przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Dla mężczyzn jest jeszcze bardziej istotny, ponieważ wpływa na ich płodność [1,2].
U kogo mogą wystąpić niedobory molibdenu?
Niedobory molibdenu występuje stosunkowo rzadko, ponieważ molibden można spotkać w bardzo licznej grupie produktów spożywczych (np. orzechy, rośliny strączkowe, zboża, mięso, owoce, warzywa). W przypadku zbilansowanej diety, jeżeli nie dochodzi do skrajnego niedożywienia, to tego typu niedobory zdarzają się stosunkowo rzadko. Problem mogą mieć jednak pacjenci cierpiący z powodu chorób wątroby czy nieprzyswajający prawidłowo pokarmów. Do najczęstszych objawów niedoboru molibdenu należą m.in. bóle stawów, bóle głowy, dezorientacja, nudności wymioty, niedobory żelaza, problemy z oddychaniem, utrata apetytu [1,2].
Nadmiar molibdenu — czy jest możliwy?
Skoro w organizmie może dojść do niedoboru tego pierwiastka, to w przypadku zbyt dużego suplementowania może dojść do jego przedawkowania. Aby doszło do nadmiernego stężenia molibdenu w organizmie, należy przez dłuższy czas przyjmować naprawdę wysokie dawki (powyżej 10 mg na dobę). Widać, że jest to wielokrotnie większa dawka od zalecanej (ok. 50 µg na dobę). W przypadku nadmiaru może dojść do uszkodzenia układu pokarmowego, zaburzenia wchłaniania miedzi, żelaza oraz problemów ze stawami [1,2].
Jakie suplementy zawierają molibden? Preparaty z apteki
W Polsce występuje szereg suplementów diety, które zawierają molibden, zarówno samodzielnie, jak i w preparatach złożonych. Poniżej opisano kilka przykładowych preparatów.
Swanson Albion Chelat Molibdenu 400 mcg kapsułki, suplement diety
Skład
- 1 kapsułka zawiera 400 µg molibdenu z chelatu glicynianu molibdenu TRAACS.
Stosowanie
- 1 kapsułka dziennie wraz z pożywieniem.
Wskazania
- Uzupełnienie niedoboru molibdenu w organizmie.
O produkcie
- produkt jest wegetariański;
- ma formę łatwo przyswajalnego chelatu;
- tylko 1 kapsułka dziennie.
- jest zarejestrowany jako suplement diety;
- brak informacji na temat suplementacji przez kobiety w ciąży czy karmiące piersią [3].
Yango Molibden kapsułki, suplement diety
Skład
- 1 kapsułka zawiera 740 µg molibdenu (VI) amonu, w tym 400 µg molibdenu.
Stosowanie
- Stosuje się 1 kapsułkę dziennie po posiłku, popijając dużą ilością wody.
Wskazania
- Uzupełnienie codziennej diety w molibden w przypadku jego stwierdzonych niedoborów.
O produkcie
- może być bezpiecznie stosowane przez wegan i wegetarian;
- nie zawiera wypełniaczy, dodatków czy metali ciężkich.
- nie jest wskazany do stosowania przez kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci;
- jest zarejestrowany jako suplement diety [4].
Dodatkowo molibden znajduje się w wielu preparatów witaminowych takich jak np. Centrum A-Z Multiefekt tabletki, Vitotal dla mężczyzn tabletki czy Vitaral tabletki.
Podsumowanie
Molibden jest mało znanym pierwiastkiem, który występuje w wielu preparatach witaminowych. Nie znajduje się on tam przypadkiem. Pomimo że jego niedobory zdarzają się rzadko, to jeżeli się już wystąpią, mogą być niebezpieczne. Jeżeli nie można go suplementować z diety, a stwierdzono niedobór, to warto zainteresować się preparatami zawierającymi duże dawki molibdenu. Warto pamiętać, że molibden można jednocześnie przedawkować, chociaż nie jest to łatwe. Aby do tego doszło, należy przyjmować ponad 10 mg molibdenu, co jest ogromną ilością (dzienne zapotrzebowanie jest 200-krotnie mniejsze).