Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Poznaj dobroczynne działanie lukrecji | leki.pl
,

Na co pomaga lukrecja i jak ją stosować?

SPIS TREŚCI

    Poznaj dobroczynne działanie lukrecji

    Niektóre rośliny mają wiele związków prozdrowotnych i są często wykorzystywane w medycynie tradycyjnej, ale też wspomagająco przy terapii konwencjonalnej. Roślina, którą omówimy w tym artykule to lukrecja. Co to jest lukrecja i kiedy się ją stosuje? Czy lukrecja jest bezpieczna dla zdrowia? Kiedy należy na nią uważać?

    Jak wygląda lukrecja?

    Lukrecja gładka (łac. Glycyrrhiza glabra) należy do rodziny bobowatych (łac. Fabaceae). Jak wygląda lukrecja? To roślina, która osiąga zwykle około 1 metra wysokości. Ma pierzaste liście długości około 10 centymetrów. Jej kwiaty mają najczęściej kolor od fioletowego po ciemnoniebieski. Z racji tego, że lukrecja należy do rodziny bobowatych, to ma owoce w kształcie kilkucentymetrowych strączków, które zawierają nasiona [1].

    Co to jest lukrecja?

    W przypadku lukrecji gładkiej najważniejszy pod względem leczniczym jest korzeń. Łacińska nazwa odnosi się do greckich słów, które w wolnym tłumaczeniu brzmią: “słodki korzeń”. To bardzo dobrze charakteryzuje smak korzenia lukrecji, który ma przyjemny smak [1].

    Lukrecja i jej działanie

    Jakie jest działanie lecznicze lukrecji? Kiedy korzeń lukrecji może pomóc nam w problemach zdrowotnych?

    Lukrecja jest bogata w wiele prozdrowotnych związków. Zawiera białko, proste i złożone cukry, sole mineralne, witaminy i pektynę. Jest bogata w substancje takie jak taniny, fitosterole (np. sitosterol i stigmasterol), glikozydy, flawonoidy, triterpeny (np. glicyryzynę, która głównie odpowiada za słodki smak korzenia) i saponiny [1].

    Na co pomaga lukrecja?

    Lukrecja na kaszel

    Lukrecja bywa stosowana do leczenia kaszlu. Glicyryzyna działa wykrztuśnie, gdyż pomaga usunąć zalegającą wydzielinę z dróg oddechowych i pobudza oraz przyspiesza sekrecję śluzu w tchawicy. Z tego względu korzeń lukrecji wchodzi w skład mieszanek ziołowych na kaszel i podrażnienie górnych dróg oddechowych. Dzięki zawartości śluzów może również łagodzić ból i podrażnione gardło [1].

    Problemy żołądkowe i lukrecja

    Lukrecję wykorzystuje się do leczenia problemów związanych ze stanem zapalnym żołądka i dwunastnicy. Bywa pomocna w łagodzeniu wrzodów lub nadżerek żołądka i dwunastnicy. Lukrecję stosuje się także pomocniczo przy stanach skurczowych żołądka i dwunastnicy wywołanych stanem zapalnym [1,2]. Korzeń lukrecji posiada spore ilości śluzów, dlatego stosuje się go również jako łagodny środek przeczyszczający – najczęściej w połączeniu z innymi surowcami o takim działaniu [2].

    Przeciwdrobnoustrojowe działanie lukrecji

    Wiele badań (najczęściej in vitro i na zwierzętach) potwierdza szerokie działanie przeciwdrobnoustrojowe korzenia lukrecji. Substancje zawarte w korzeniu działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Z tego względu korzeń lukrecji nadaje się do stosowania pomocniczo w trakcie przeziębień. Wykazano także, że glicyryzyna zawarta w lukrecji działa immunostymulująco podczas infekcji wirusem HSV (wirus opryszczki pospolitej) [1,2].

    Czy lukrecja podnosi cukier?

    Czasami pojawiają się obawy, że skoro korzeń rośliny jest słodki, to czy lukrecja podnosi cukier? Lukrecja nie podnosi poziomu glukozy. W rzeczywistości stosowanie kwasu glicyryzynowego, który jest w korzeniu lukrecji, pomaga w kontroli poziomu cukru, a nawet prowadzi do jego niewielkiego obniżenia [3,4]

    Lukrecja i problemy dermatologiczne

    Badania in vitro i in vivo wykazały korzystny wpływ ekstraktów z lukrecji na problemy skórne. Dochodziło do redukcji zaczerwienienia, obrzęków i swędzenia skóry. Ze względu na powyższe mieszanki z korzeniem lukrecji można stosować miejscowo do łagodzenia podrażnień skóry i w formie płukanek na problemy w jamie ustnej, takie jak afty, pleśniawki, owrzodzenia [1,2].

    Jakie są skutki uboczne korzenia lukrecji?

    Stosowanie korzenia lukrecji w zalecanych ilościach przez krótki czas jest dosyć bezpieczne. Niestety, jeśli nadużywamy roślinę, możemy spotkać się ze skutkami ubocznymi korzenia lukrecji. Przyjmowanie dużych ilości korzenia lukrecji (powyżej 15 gramów dziennie) przez długi czas może doprowadzić do zwiększenia poziomu potasu we krwi, czyli hiperkaliemii, co jest niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca [5]. Nadużywanie lukrecji może doprowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, dlatego powinny na to uważać osoby chorujące na nadciśnienie [5]. Duże dawki korzenia lukrecji dostarczają spore ilości glicyryzyny. Jej nadmiar może prowadzić to pseudohiperaldosteronizmu. W efekcie osoba staje się nadwrażliwa na hormony kory nadnerczy, a to może spowodować bóle głowy, nadmierne zmęczenie, problemy z widzeniem, powstawanie obrzęków, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca lub nawet zawał serca [4,5].

    Kiedy nie wolno stosować lukrecji?

    Preparatów z korzeniem lukrecji nie powinny przyjmować osoby stosujące doustną antykoncepcję oraz przyjmujące hydrokortyzon lub prednizolon [5]. Na lukrecję powinny uważać także osoby cierpiące na niewydolność nerek, choroby sercowo-naczyniowe (głównie nadciśnienie i zaburzenia rytmu serca) oraz zaburzenia elektrolitowe [2]. Na lukrecję powinny uważać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jedno z badań pokazuje, że u kobiet, które w czasie ciąży przyjmowały dużo glicyryzyny (powyżej 500 mg na tydzień) doszło do przedwczesnego porodu (o kilka dni wcześniej niż planowo) [3]. Osoby, u których lukrecja jest przeciwwskazana, powinny także uważać na słodycze z lukrecją.

    Jak zrobić herbatę z lukrecją?

    W jaki sposób najlepiej przygotować lukrecję? Czy można zrobić herbatę z lukrecją? Najczęściej sproszkowany surowiec zalewa się wrząca wodą w proporcji 2 g surowca na 150 ml wrzącej wody. Taką mieszaninę powinno się lekko podgrzewać przez około 15 minut. Po ostudzeniu napar można odcedzić i wypić [2]. Herbatę z lukrecji stosuje się 2 razy na dobę jako środek wykrztuśny. Napar do łagodzenia problemów żołądkowych można stosować do 4 razy na dobę [2].

    Bibliografia

    1. G. Pastorino, L. Cornara, S. Soares, F. Rodrigues, i M. B. P. P. Oliveira, „Liquorice (Glycyrrhiza glabra): A phytochemical and pharmacological review”, Phytother. Res., t. 32, nr 12, s. 2323–2339, grudz. 2018, doi: 10.1002/ptr.6178.
    2. „Assessment report on Glycyrrhiza glabra L. and/or Glycyrrhiza inflata Bat. and/or Glycyrrhiza uralensis Fisch., radix”.
    3. M. T. Murray, „Glycyrrhiza glabra (Licorice)”, Textb. Nat. Med., s. 641-647.e3, 2020, doi: 10.1016/B978-0-323-43044-9.00085-6.
    4. S. Nazari, M. Rameshrad, i H. Hosseinzadeh, „Toxicological Effects of Glycyrrhiza glabra (Licorice): A Review: Toxicology of Licorice”, Phytother. Res., t. 31, nr 11, s. 1635–1650, lis. 2017, doi: 10.1002/ptr.5893.
    5. G. El-Saber Batiha, A. Magdy Beshbishy, A. El-Mleeh, M. M. Abdel-Daim, i H. Prasad Devkota, „Traditional Uses, Bioactive Chemical Constituents, and Pharmacological and Toxicological Activities of Glycyrrhiza glabra L. (Fabaceae)”, Biomolecules, t. 10, nr 3, s. 352, luty 2020, doi: 10.3390/biom10030352.

    Omawiane substancje

    • Korzeń lukrecji

      Korzeń lukrecji jest naturalnym składnikiem wielu leków i suplementów diety. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
      Surowce roślinne

    Omawiane schorzenia

    • Choroba wrzodowa dwunastnicy

      Choroba wrzodowa dwunastnicy to schorzenie przewodu pokarmowego, charakteryzujące się powstawaniem owrzodzeń na błonie śluzowej dwunastnicy. Objawy choroby mogą obejmować bóle brzucha, zgagę, nudności oraz wymioty.
    • Choroba wrzodowa żołądka

      Choroba wrzodowa żołądka to schorzenie, które charakteryzuje się powstawaniem owrzodzeń na błonie śluzowej żołądka. Jest to choroba przewlekła, która może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak krwawienia czy perforacje żołądka.
    • Kaszel mokry

      Kaszel mokry jest objawem chorobowym, który może występować w różnych schorzeniach układu oddechowego. Charakteryzuje się wydzielaniem z dróg oddechowych dużej ilości wydzieliny, która może być przezroczysta, żółta lub zielona. Wymaga odpowiedniego leczenia, aby zapobiec powikłaniom i poprawić stan zdrowia pacjenta.
    • Nadżerki dwunastnicy

      Nadżerki dwunastnicy to choroba przewodu pokarmowego, charakteryzująca się uszkodzeniem błony śluzowej dwunastnicy. Objawy mogą obejmować ból brzucha, zgagę, nudności i wymioty.
    • Nadżerki żołądka

      Nadżerki żołądka to choroba, która charakteryzuje się uszkodzeniem błony śluzowej żołądka. Objawy mogą obejmować ból brzucha, zgagę, nudności i wymioty.
    • Pokrzywka

      Schorzenie skóry charakteryzujące się występowaniem swędzących, czerwonych plam i bąbli na skórze. Input: Choroba Parkinsona Output: Schorzenie neurologiczne, które powoduje drżenie, sztywność mięśni, problemy z równowagą oraz trudności w mowie i połykaniu.
    • Stan zapalny dwunastnicy

      Schorzenie to charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej dwunastnicy, który może prowadzić do poważnych powikłań. Objawy choroby obejmują bóle brzucha, nudności, wymioty oraz zaburzenia trawienia.
    • Stan zapalny żołądka

      Schorzenie to charakteryzuje się bólem brzucha, nudnościami oraz wymiotami. Może być spowodowane przez infekcje bakteryjne, wirusowe lub nieprawidłowe nawyki żywieniowe.
    • Świąd

      Świąd jest objawem wielu różnych schorzeń, takich jak choroby skóry, alergie, infekcje czy choroby autoimmunologiczne. Świąd może być bardzo uciążliwy i wpływać negatywnie na jakość życia, dlatego ważne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny i podjęcie odpowiedniego leczenia.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .