Czym są krople nasercowe?
Krople nasercowe to lek w postaci kropli doustnych, zawierający wyciągi ziołowe, który jest stosowany w łagodnych zaburzeniach pracy mięśnia sercowego na tle nerwowym. Krople nasercowe zawierają substancje roślinne, które mają działanie tonizujące mięsień sercowy, a także działanie uspokajające. Skład kropli nasercowych może różnić się w zależności od producenta, ale najczęściej w ich skład wchodzą etanol oraz wyciągi ziołowe.
Jak działają krople nasercowe?
Ze względu na szeroki skład kropli nasercowych, mają one dosyć kompleksowe działanie. Generalnie korzystnie wpływają na funkcjonowanie systemu sercowo-naczyniowego. Analizując poszczególne składniki kropli nasercowych, można zauważyć, że mają one poniższe działania:
- ziele konwalii majowej powoduje wzrost siły skurczu mięśnia sercowego przy ograniczeniu jego częstotliwości;
- kwiatostan głogu ma właściwości spazmolityczne w stosunku do naczyń włosowatych, wzmacnia ukrwienie serca, działa łagodnie hipotensyjne, uspokaja i rozładowuje napięcie;
- korzeń kozłka lekarskiego redukuje napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych [1].
Krople nasercowe — czy można je stosować na kołatanie serca?
Łatwo dostępnym bez recepty w aptece preparatem, który może pomóc w przypadku kołatania serca, są krople nasercowe. Krople te są stosowane w przebiegu czynnościowych zaburzeń pracy serca, napadowym kołataniu, nerwicach naczyniowo-ruchowych czy w stanach wyczerpania psychosomatycznego. Należy pamiętać, żeby nie przekraczać maksymalnych dawek jednorazowych i dobowych, które zostały opisane w ulotce [2].
Jak stosować krople nasercowe? Ile rany dziennie?
Krople nasercowe stosuje się doustnie, zwykle 3 razy dziennie, 30 kropli na raz. Maksymalna dawka dobowa to 3 dawki pojedyncze leku (90 kropli). Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Krople nasercowe dostępne są bez recepty, jednak przed zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dawkowanie kropli może się różnić w zależności od producenta, dlatego przed użyciem należy dokładnie przeczytać ulotkę i zapoznać się z rekomendowanym dawkowaniem.
Po jakim czasie działają krople nasercowe?
Krople nasercowe działają w zależności od indywidualnej reakcji organizmu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, po jakim konkretnym czasie można odczuć efekty działania tych kropli. W przypadku niektórych osób mogą one działać szybko, natomiast u innych efekty mogą być odczuwalne dopiero po dłuższym czasie.
Krople na serce bez recepty, czyli jakie krople wybrać?
Cardiol C krople, lek bez recepty
Skład
- 1 ml (910 mg) leku zawiera 360 mg nalewki z głogu i kozłka, 250 mg nalewki konwaliowej mianowanej, 130 mg wyciągu z nasion kola i 0,655 mg kofeiny. Krople zawierają 60-69% V/V etanolu.
Stosowanie
- młodzież powyżej 12 lat może stosować 15-25 kropli rozcieńczonych w kieliszku wody, od 2 do 3 razy na dobę:
- osoby dorosłe stosują 20-40 kropli rozcieńczonych w kieliszku wody 2-3 razy na dobę. Jednorazowo dorośli mogą zastosować dawkę 60 kropli.
Wskazania
- W stanach łatwego męczenia się, wspomagająco w początkowym okresie upośledzonej wydolności serca (niewymagającej stosowania innych leków i bez objawów zastoju krążenia) i w osłabieniu mięśnia sercowego u osób w podeszłym wieku.
O produkcie
- nie należy stosować kropli, jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku i u dzieci poniżej 12 lat;
- produkt leczniczy może wchodzić w interakcje z glikozydami nasercowymi;
- nie powinno się przyjmować preparatu przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią bez konsultacji z lekarzem;
- kierowcy nie powinni zażywać preparatu mniej niż godzinę przed podróżą [3].
Cardiamid z kofeiną krople doustne, suplement diety
Skład
- 4 ml roztworu (80 kropli) zawiera 95 mg kofeiny, 60,4 mg wyciągu z owoców głogu, 53,28 mg wyciągu z korzenia żeń-szenia, 22,2 mg wyciągu z nasion guarany i 1,4 mg witaminy B6.
Stosowanie
- Osoby dorosłe mogą stosować 2 ml kropli (40 kropli) 2 razy dziennie.
Wskazania
- Wspomaga poprawę koncentracji, zmniejsza zmęczenie psychiczne, pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm homocysteiny i pracę serca.
O produkcie
- oprócz działania na serce, będzie działać aktywizująco i pobudzająco;
- ma inny skład i działanie od tradycyjnych kropli stosowanych na serce;
- nie powinien być stosowany przez osoby z nadciśnieniem tętniczym;
- spożywanie w większych ilościach może mieć efekt przeczyszczający;
- jest zarejestrowany jako suplement diety, a nie produkt leczniczy [4].
Cardiobonisol płyn doustny, lek bez recepty
Skład
- 100 g kropli zawiera 40 g nalewki z miłorzębu japońskiego, 35 g nalewki z głogu i 25 g nalewki z karczocha.
Stosowanie
- Osoby dorosłe mogą stosować 2,5 ml od 1 do 3 raz dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych.
Wskazania
- W stanach łatwego męczenia się i w leczeniu wspomagającym początkowego okresu upośledzonej wydolności serca.
O produkcie
- nie stosować preparatu, jeżeli występuje nadwrażliwość na ziele karczocha lub inne rośliny z rodziny Compositae (Asteraceae), u dzieci i osób z chorobami wątroby lub padaczką;
- nie opisano działań niepożądanych tego leku;
- krople nie powinny być stosowane przez kbiety w ciązy i karmiące piersią [5].
Kelicardina krople, lek bez recepty
Skład
- 1 ml (0,940 g) kropli zawiera 0,47 g wyciągu płynnego z ziela konwalii (co odpowiada od 2,5 j.g. do 4,2 j.g. glikozydów nasercowych), 0,40 g wyciągu płynnego z kwiatostanu głogu i 4,7 mg trokserutyny.
Stosowanie
- Dorośli mogą stosować 20 kropli (ok. 1 ml) 3 razy dziennie (najlepiej między posiłkami).
Wskazania
- W łagodnej postaci niewydolności serca, bez objawów zastoju krążenia, w osłabieniu mięśnia sercowego i u osób w podeszłym wieku.
O produkcie
- nie należy stosować kropli, gdy występuje nadwrażliwość na składniki preparatu, zapalenie wsierdzia, miażdżyca naczyń wieńcowych, blok serca, zawał mięśnia sercowego, okres podawania sulfonamidów czy stany niedoboru potasu;
- co więcej, nie powinien być stosowany przez dzieci, kobiety karmiące piersią oraz będące w ciąży;
- podczas stosowania preparatu bardzo rzadko mogą wystąpić m.in. nudności, zaburzenia rytmu serca, ból głowy czy pokrzywka [6].
Krople nasercowe Amara, lek bez recepty
Skład
- 100 g kropli zawiera 50 g nalewki z ziela konwalii mianowanej, 25 g nalewki z kwiatostanu głogu i 25,0 g nalewki z korzenia kozłka. Krople nasercowe zawierają 61 – 67 % (V/V) etanolu.
Stosowanie
- Osoby dorosłe stosują 2-3 razy dziennie 1 ml preparatu, co odpowiada 30 kroplom (maksymalna dawka dobowa to 90 kropli).
Wskazania
- Zaburzenia czynności serca na tle nerwicowym.
O produkcie
- nie należy przyjmować preparatu w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku, u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat i w przypadku osób cierpiących na chorobę alkoholową, padaczkę lub schorzenia wątroby;
- preparat może powodować działania niepożądane, takie jak m.in. nudności czy skurczowe bóle brzucha;
- lek może wchodzić w interakcje z syntetycznymi lekami uspokajającymi;
- nie jest zalecane stosowanie produktu leczniczego w okresie ciąży i karmienia piersią oraz poniżej 18 roku życia [7].
Kto nie powinien stosować kropli nasercowych? Przeciwwskazania
Przeciwwskazania do stosowania kropli nasercowych mogą obejmować:
- Dzieci poniżej 12. roku życia;
- Choroby alkoholowe — Preparat zawiera alkohol etylowy, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania u osób z chorobą alkoholową;
- Choroby wątroby lub padaczka — Krople nasercowe mogą być szkodliwe dla osób z chorobą wątroby lub z padaczką, dlatego warto skonsultować się z lekarzem przed ich stosowaniem.
Jakie są inne ziołowe preparaty nasercowe?
Należy pamiętać, że oprócz kropli nasercowych w aptece można spotkać wiele innych preparatów ziołowych o korzystnym działaniu nasercowym. Należą do nich m.in. zioła do zaparzania np. Herbatka Dla Serduszka EKO czy kwiatostan głogu, tabletki takie jak Serce i Krążenie Bio 500 mg Głóg Waleriana Serdecznik tabletki BeOrganic. W zależności od potrzeby warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w sprawie preparatów dostępnych bez recepty [1,2].
Podsumowanie
Krople nasercowe są produkowane przez kilku producentów. Są szczególnie cenione przez osoby starsze. Na rynku są dostępne nie tylko tradycyjne krople nasercowe, ale również preparaty o innych składach, a co za tym idzie, innych wskazaniach. W zależności od potrzeby konkretnego pacjenta warto wybrać preparat jak najbardziej odpowiadający jego potrzebom. Jako że są to w większości leki dostępne bez recepty (lub suplementy diety), pacjenci często nie konsultują ich użycia z lekarzem, a robią to na własną rękę. Z tego względu rola farmaceuty w tym przypadku jest bardzo ważna, powinien on doradzić indywidualne, który preparat będzie najlepszy dla danego pacjenta.