Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Czy herbata na odchudzanie to dobry pomysł? | leki.pl
,

Jaka jest najlepsza herbata na odchudzanie?

SPIS TREŚCI

    Czy herbata na odchudzanie to dobry pomysł?

    Zrzucenie zbędnych kilogramów to cel, którego osiągnięcie nie zawsze jest łatwe. W dążeniu do niego chętnie sięgamy po preparaty z aptecznej półki. Wśród nich znajdują się m.in. herbaty na odchudzanie. Co zawierają w składzie? Jaka jest najlepsza herbata na odchudzanie?

    Jaka herbata na odchudzanie?

    Popularne herbatki na odchudzanie występują w postaci gotowych saszetek, które wystarczy zalać gorącą wodą. Wśród herbat odchudzających można znaleźć również te w formie sypanej. Do popularnych surowców roślinnych zawartych w tego typu herbatkach, należą:

    Senes

    Liść senesu to znany i skuteczny surowiec o działaniu przeczyszczającym (Red Senes Tea, Xenna Fix), jednak równie chętnie sięgamy po niego w celach redukcji masy ciała. Efekt odchudzający można zaobserwować dzięki temu, że związki zawarte w liściach senesu, antrazwiązki (przede wszystkim sennozydy), przyczyniają się do zwiększenia wydalania wody z organizmu. Działają one drażniąco na jelita, zwiększają ich perystaltykę i ułatwiają usuwanie mas kałowych.

    Senes nie do końca jest dobrym pomysłem na odchudzanie. Częste przyjmowanie go w postaci tabletek czy też właśnie w formie herbatek na odchudzanie, może doprowadzić do niedoborów pokarmowych, a także zaburzeń wodno-elektrolitowych, a w konsekwencji tego do odwodnienia i znacznego osłabienia [2].

    Zielona herbata

    Picie zielonej herbaty sprzyja utracie masy ciała. Wymaga to jednak regularności. Badania wykazały, że osoby spożywające dziennie 400 ml herbaty, miały niższą masę ciała i mniejszy obwód talii, niż osoby, które jej nie piły. Za efekt odchudzający zielonej herbaty odpowiada kofeina, a także polifenole oraz katechiny. Związki te zmniejszają ilość tłuszczu wchłanianego do organizmu, a także wzmagają wydatek energetyczny i spalanie tkanki tłuszczowej [1,2].

    Czerwona herbata

    Liście czerwonej herbaty są tzw. naturalnym spalaczem tłuszczu. Jest to odpowiednia herbata na spalenie tłuszczu z brzucha oraz innych problematycznych partii ciała (dzięki m.in. zawartym w tym surowcu polifenolom). Aby wspomóc odchudzanie, najlepiej pić czerwoną herbatę ok. 30 minut po spożytym posiłku [1].

    Jakie są herbaty na odchudzanie?

    Zioła moczopędne

    Efekt odchudzający ziół moczopędnych polega przede wszystkim na zwiększeniu ilości wydalanego moczu, co wiąże się z większą utratą wody i przez to zmniejszeniem masy ciała. Do roślin moczopędnych zaliczmy m.in.:

    • pokrzywę,
    • fiołek trójbarwny,
    • skrzyp polny,
    • nawłoć pospolitą.

    Zioła te dostępne są w postaci saszetek do zaparzania pojedynczo lub jako mieszanki ziołowe [3].

    Babka płesznik i siemię lniane, czyli odchudzające nasiona

    Babka płesznik i siemię lniane można zaliczyć do środków wspomagających proces odchudzania. Nasiona babki płesznik i siemię lniane zaliczamy do surowców śluzowych. Nie są to typowe herbatki na odchudzanie, ale również przygotowujemy z nich „napój” wspomagający redukcję masy ciała. Ze względu na zawartość śluzów, odpowiednim sposobem ich przygotowania, będzie sporządzenie maceratu. Surowiec (ok. 1 łyżkę nasion), należy zalać wodą o temperaturze pokojowej (1 szklanka) i odstawić na 30 min. Po zalaniu wodą  nasion pęcznieją one, wypełniając żołądek, dzięki czemu zapewniają uczucie sytości.

    Brak odczuwania głodu spowodowany jest przede wszystkim przez błonnik pokarmowy, w który nasiona są bogate. Błonnik pełni ważną funkcję w prawidłowej pracy układu pokarmowego. Sam nie ulega trawieniu (brak odpowiednich enzymów, które mogłyby go strawić). Surowce takie jak nasiona babki płesznik i siemię lniane powodują zwiększenie mas kałowych, dzięki czemu pobudzają perystaltykę jelit, a także wypróżnienie. Niezwykle ważne jest, aby stosując je pić dużo wody, aby zapobiec występowaniu zaparć [2].

    Czy sama herbata wystarczy ?

    Picie samej herbaty to stanowczo zbyt mało, aby zrzucić niechciane kilogramy. Mogą one stanowić środek pomocniczy, jednak nie zastąpią zdrowej diety i aktywności fizycznej. Skuteczne i zdrowe odchudzanie powinno składać się z kilku elementów: diety ograniczającej ilość spożywanych kalorii, aktywności fizycznej oraz wspomagająco stosowaniu preparatów pomocnych w redukowaniu otyłości i nadwagi (np. herbatek na odchudzanie) [2].

    Bibliografia

    1. Wierzejska R., Wpływ picia herbaty na zdrowie — aktualny stan wiedzy, PRZEGL EPIDEMIOL 2014; 68: 595 – 599
    2. Kudelska W., Wybrane substancje chemiczne stosowane w preparatach odchudzających, CHEMIA I OCHRONA ŚRODOWISKA 2009, XIII, 9-15
    3. Różański H, Charakterystyka najważniejszych urotropica i ich zastosowanie w fitoterapii chorób układu moczowego, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego Zakład Historii Nauk Medycznych Różański H, Charakterystyka najważniejszych urotropica i ich zastosowanie w fitoterapii chorób układu moczowego, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego Zakład Historii Nauk Medycznych

    Omawiane substancje

    • Liść pokrzywy zwyczajnej

      Liść pokrzywy zwyczajnej jest substancją leczniczą, która wykazuje działanie moczopędne i przeciwzapalne.
      Brak danych
    • Liść senesu

      Schorzenie to zwykle dotyka osoby starsze i charakteryzuje się spadkiem sprawności fizycznej oraz umysłowej. Objawy mogą obejmować problemy z pamięcią, trudności w poruszaniu się oraz zaburzenia nastroju.
      Brak danych
    • Nasiona babki plesznik

      Nasiona babki plesznik są substancją leczniczą wykorzystywaną w medycynie naturalnej. Mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
      Brak danych
    • Nasiona lnu zwyczajnego

      Nasiona lnu zwyczajnego są bogate w błonnik i kwasy tłuszczowe omega-3. Mogą być wykorzystywane do produkcji oleju lnianego lub dodawane do potraw jako składnik zdrowej diety.
      Brak danych
    • Ziele nawłoci pospolitej

      Ziele nawłoci pospolitej zawiera flawonoidy i kwas salicylowy. Może być stosowane jako środek przeciwzapalny i moczopędny.
      Surowce roślinne
    • Ziele skrzypu polnego

      Skrzyp polny zawiera krzemionkę, która wpływa korzystnie na kondycję skóry, włosów i paznokci. Ziele skrzypu polnego stosuje się również w leczeniu chorób układu moczowego i układu oddechowego.
      Surowce roślinne
    • Zielona herbata

      Zielona herbata zawiera katechiny, które mają właściwości przeciwutleniające. Picie zielonej herbaty może pomóc w utrzymaniu zdrowia serca i zmniejszeniu ryzyka chorób nowotworowych.
      Surowce roślinne

    Omawiane schorzenia

    • Nadwaga

      Nadwaga to stan, w którym waga ciała przekracza normy uznawane za zdrowe dla danej osoby. Nadwaga może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca czy problemy z układem oddechowym.
    • Otyłość

      Otyłość to choroba charakteryzująca się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to problem zdrowotny, który może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, cukrzyca czy choroby układu oddechowego.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .