Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jaka jest skuteczna maść na prosaki? | leki.pl

Jak usunąć prosaka?

SPIS TREŚCI

    Jaka jest skuteczna maść na prosaki?

    Prosaki to nic innego niż zmiany na skórze w kolorze od białego do kremowego. Często występują u niemowląt i osób dorosłych w obrębie twarzy. Są niegroźne, jednak ze względów estetycznych ich usuwanie cieszy się sporym zainteresowaniem pacjentów.

    Czym są prosaki?

    Prosaki są zmianami skórnymi o jasnym kolorze, którym nie towarzyszy zaczerwienienie. Występują bardzo często u niemowląt w obrębie twarzy i podniebienia. Powstają w wyniku nagromadzenia łoju w procesie rogowacenia mieszka włosowego. U dzieci zazwyczaj znikają samoistnie, a u dorosłych mogą pojawić się ponownie. Przyczyny wtórnego pojawienia się prosaków są oparte o podłoże genetyczne oraz obecność chorób skóry.  Prosaki nie bolą ani nie są groźne dla organizmu. Jednak ze względu walory estetyczne  bardzo często są usuwane u dermatologa [1].

    Jak usunąć prosaka?

    Prosaki stanowią zrogowaciałą masę, więc nie da się ich samodzielnie wycisnąć. U osób dorosłych najlepszym rozwiązaniem jest chirurgiczne usuwanie zmian. Zabieg jest prosty i szybki. W zależności od ilości prosaków oraz ich wielkości lekarz rozpisuje usuwanie na jeden lub kilka zabiegów. Oprócz eliminacji problemu u chirurga prosaki można usunąć za pomocą retinoidów do stosowania zewnętrznego, bezpośrednio na prosaki. Retinoidy hamują proces rogowacenia i przyspieszają złuszczanie naskórka. Dzięki ich działaniu nie powstają nowe prosaki, a stare mają szansę być wyeliminowane w trakcie procesu złuszczania. Jest to jednak proces czasochłonny, w praktyce stosuje się go jedynie w przypadku rozległych i licznych odnawiających się prosaków [1].

    Jakie są leki na prosaki bez recepty?

    Z prosakami można walczyć także samodzielnie w warunkach domowych. Zrogowaconą masę można zwalczać, stosując produkty dostępne w aptekach i drogeriach.

    Kwasy złuszczające

    Aby zwalczyć prosaki, można stosować peelingi chemiczne zawierające kwas salicylowy, lub glikolowy. Są to substancje keratolityczne, czyli przyspieszające złuszczanie naskórka. Ponadto wykazują działanie hamujące rogowacenie, a właśnie w tym procesie powstają prosaki. W związku z tym po zastosowaniu kwasów na skórę otrzymujemy stopniowe usuwanie naskórka, co może doprowadzić do całkowitego usunięcia zmian. Przy ciągłym stosowaniu preparatów nie powinny się odnawiać ze względu na hamowanie rogowacenia.

    Warto pamiętać, że kwasy mogą podrażniać skórę, zwłaszcza jeśli stosujemy je w zbyt wysokich dawkach oraz zbyt często. Zawsze przed rozpoczęciem korzystania z kwasów powinno się skonsultować z lekarzem, farmaceuta, lub kosmetologiem [3].

    Retinoidy

    Retinoidy są dostępne z przepisu lekarza. Można jednak na własną rękę kupić retinol w preparatach kosmetycznych, który, pomimo że będzie działał słabiej, to sprawdzi się znakomicie w walce z prosakami. Warto pamiętać o tym, że na retinol trzeba budować tolerancję. W związku z tym stosowanie produktu zaczynamy od najniższych stężeń i stopniowo można je zwiększać, jeśli substancja jest dobrze tolerowana.

    Retinoidy powodują silne fotouczulenie. Podczas ich stosowania konieczne jest stosowanie filtrów SPF 50. W celu minimalizowania tego efektu zawsze aplikuj retinol na noc [2].

    Jak usunąć prosaka? (fot. Canva)

    Jakie są leki na prosaki bez recepty?

    Maść cynkowa na prosaki

    Prosaki przypominają zamknięte zaskórniki. Maść cynkowa świetnie sprawdza się w leczeniu zaskórników. Wysusza je, wspomagając gojenie. Jednak w przypadku prosaków stosowanie preparatów z cynkiem na skórę nie przyniesie żadnego efektu.

    Maść ichtiolowa na prosaki

    Maść ichtiolowa działa przeciwbakteryjnie i ściągająco. Ponadto ułatwia usuwanie ropy zgromadzonej pod skórą. Żadne z powyższych działań nie pomoże w eliminacji prosaków, ponieważ nie zawierają one ropy, tylko zrogowacone tkanki.

    Maść szałwiowa na prosaki

    Szałwia jest rośliną, która ma działanie przeciwzapalne. Maść szałwiowa jest tradycyjnym produktem, który jest stosowany w różnego rodzaju problemach skórnych. Prosakom nie towarzyszy stan zapalny, w związku z tym stosowanie preparatu oprócz poprawy jakości skóry nie wpłynie na obecność zmian.

    Bibliografia

    1. Gallardo Avila PP, Mendez MD. Milia. [Updated 2022 Nov 15]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560481/
    2. Retinoidy – rola w farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania. Henryk Marona, Agnieszka Gunia, Elżbieta Pękala. Farm Pol, 2010, 66(3): 187-192
    3. Łuszczyca-etiopatologia i leczenie. A. Michalska. Problemy nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Tom 11, Wrocław 2020

    Omawiane substancje

    • Ichtiol

      Ichtiol to substancja pochodzenia naturalnego, stosowana w leczeniu chorób skóry i układu oddechowego. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
      syntetyczne
    • Kwas glikolowy

      Kwas glikolowy to organiczny związek chemiczny o właściwościach keratolitycznych i nawilżających skórę. Jest stosowany w kosmetyce do złuszczania naskórka i poprawy wyglądu skóry.
      syntetyczne
    • Kwas salicylowy

      Kwas salicylowy jest organicznym związkiem chemicznym o właściwościach keratolitycznych i przeciwzapalnych. Jest stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik i łuszczyca.
      syntetyczne
    • Liść szałwii lekarskiej

      Liść szałwii lekarskiej zawiera olejki eteryczne, które mają właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.
      Brak danych
    • Tlenek cynku

      Tlenek cynku to biały proszek o właściwościach antybakteryjnych. Jest stosowany w kosmetykach i lekach przeciwtrądzikowych.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Prosaki

      Prosaki to łagodne, niewielkie guzki skórne, które powstają w wyniku zablokowania gruczołów łojowych. Schorzenie to często występuje na twarzy, szyi, dekolcie i plecach, a jego przyczyny mogą być związane z nadmierną produkcją sebum, hormonalnymi zmianami czy nieodpowiednią pielęgnacją skóry.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .